rozpseyt

Rozstępy najczęściej kojarzone są z kobietami w ciąży, jednak mogą pojawić się na skórze niezależnie od płci, wieku i stanu fizjologicznego. Dla wielu osób taka zmiana skórna jest problematyczna i często powoduje wycofywanie się z ulubionych aktywności (np. basen czy wyjazd na plażę). Czy zatem można się ich pozbyć? Sprawdź, dlaczego powstają rozstępy i jakie są sposoby na skuteczne zniwelowanie tego problemu.

Czym właściwie są rozstępy? 

Rozstępy to zmiany pojawiające się na skórze, które przybierają formę wrzecionowatych, równoległych pasm. Wyglądem przypominają podłużne blizny, a ich kolor może być czerwony lub biały. Rozstępy najczęściej pojawiają się w okolicach brzucha, ud, pośladków i piersi, jednak teoretycznie mogą występować na całym ciele. 

Powstawanie zmian na skórze w postaci rozstępów można podzielić na dwie fazy:

  • Faza rozwoju (zapalna) – trwa zazwyczaj przez ok. 6 miesięcy. Na tym etapie rozstępy mają czerwony lub fioletowy kolor, a spowodowane jest to prześwitującymi naczynkami krwionośnymi. Ich występowaniu może towarzyszyć obrzęk, pieczenie i swędzenie. 
  • Faza zanikania – na tym etapie rozstępy stają się mniej wyraziste. Wraz z upływem czasu przybierają biały lub jasno-różowy kolor, jednak wciąż są widoczne i wyczuwalne przy dotyku. 

Jak i dlaczego na skórze pojawiają się rozstępy?

Aby zrozumieć, jak powstają rozstępy, musimy poznać najpierw podstawy dotyczące struktury skóry. Otóż tworzą ją m.in. włókna kolagenowe i włókna elastynowe, które odpowiadają za sprężystość i elastyczność skóry. Niestety wszystkie włókna mają swoją granicę, jeśli chodzi o rozciągliwość i gdy zostaje ona przekroczona, dochodzi do ich zerwania. W taki właśnie sposób powstają zmiany na skórze w postaci rozstępów. 

Przyczyną zerwania włókien jest zatem nadmierne rozciąganie skóry, do którego najczęściej dochodzi podczas szybkiego przybierania masy ciała i zmiany kształtu sylwetki. Organizm nie nadąża z produkowaniem kolagenu, dlatego dochodzi do niedoborów, w efekcie czego na skórze pojawiają się wrzecionowate pasma. 

U kogo najczęściej pojawiają się rozstępy?

Rozstępy pojawiają się najczęściej u kobiet w ciąży, u osób, które szybko przybrały na wadze, u sportowców, u których wystąpił szybki wzrost masy mięśniowej oraz u młodzieży w okresie dojrzewania. 

Zauważyć jednak można, że nie u każdej osoby w takiej sytuacji pojawiają się rozstępy. Dzieje się tak, ponieważ każdy organizm posiada inną granicę rozciągliwości włókien. Niektóre osoby dziedziczą skłonności do rozstępów genetycznie, a u innych wiąże się to z niedoborami witamin i minerałów lub nieodpowiednim nawodnieniem. 

Sposoby na skuteczne pozbycie się rozstępów

Największe szanse na pozbycie się rozstępów mamy wtedy, gdy są one w fazie pierwszej, czyli w fazie rozwoju lub zapalnej. Tutaj pomocne będą specjalistyczne preparaty przeznaczone do niwelowania właśnie takiego problemu. Olejki, balsamy, kremy oraz różnego rodzaju serum zakupić można na stronie wapteka.pl. Pamiętajmy, że w kuracji bardzo ważna jest regularność.

A oprócz stosowania preparatów ważne są też takie aspekty jak:

  • odpowiednia dieta bogata w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste,
  • odpowiednie nawodnienie (przynajmniej 2 litry wody dziennie),
  • suplementacja (witaminy: A, E, C, cynk, magnez, krzem),
  • nawilżanie skóry z zewnątrz, 
  • szczotkowanie ciała na sucho.