zdj główne

Truskawki są jednymi z najpopularniejszych owoców w naszym kraju. Swoją sławę zyskały przez cudowny smak oraz aromat, a także wiele cennych właściwości. Owoce te stanowią doskonałe źródło witamin, a zwłaszcza witaminy C i witamin z grupy B. Ponadto znajdziemy w nich magnez, potas, żelazo i wapń.

Jak wygląda uprawa truskawek?

Aby móc założyć plantację truskawek, najpierw musimy zakupić ich sadzonki czy też przygotować samodzielnie rozsadę. Następnie należy wybrać odpowiednie dla nich miejsce, najlepiej dobrze nasłonecznione. Teren powinien zostać przekopany, oczyszczony z chwastów i zasilony nawozem organicznym, najlepiej kompostem. Z uwagi na to, iż rośliny te płytko się korzenią, istnieje ryzyko uszkodzenia ich systemu korzeniowego podczas plewienia,  dlatego warto zastosować materiał ściółkujący, który zabezpieczy uprawę przed zachwaszczeniem. Do ściółkowania można użyć słomę albo agrotkaninę. Takie okrycie nie tylko pomoże zredukować rozwój uciążliwych chwastów, ale także ochroni owoce przed zanieczyszczeniem a podłoże przed nadmiernym oddawaniem wody. Truskawki zazwyczaj uprawia się w rzędach. Sadzimy je w odległości pomiędzy rzędami wynoszącej 40-60 cm, a rośliny sadzimy w odstępie co 20-30 cm. Jeśli chcemy wykorzystać agrowłókninę, robimy w niej otwory przypominające krzyż, po czym umieszczamy w nich sadzonki. Podłoże przykryte agrowłókniną szybciej się nagrzewa, co wpływa pozytywnie na wzrost roślin.

Jak pielęgnować plantację truskawek?

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne usuwanie chwastów, które ograniczają wzrost truskawek. Warto dodatkowo spulchniać górną warstwę podłoża, aczkolwiek należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić ich systemu korzeniowego. Pod koniec kwitnienia rośliny warto ściółkować słomą, czy też już na początku sadzenia zastosować praktyczną agrowłókninę. Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne usuwanie rozłogów. Pędy wypuszczane przez truskawki powodują to, iż rozwój owoców staje się zahamowany. Odrosty stanowią również konkurencję dla rośliny macierzystej. Trzeba więc się ich pozbywać, ucinając tuż przy nasadzie liści wiosną, w czerwcu oraz lipcu. Po zebraniu owoców jesienią należy ściąć liście na wysokość 5 cm, po czym je wyrzucić, gdyż nie nadają się na kompost. To bardzo ważna czynność, gdyż rośliny muszą wytworzyć nowe liście jeszcze przed zimą. Po posadzeniu truskawek trzeba je podlać. Podlewanie konieczne jest również latem, kiedy to opady są niewystarczające. Co ważne, podlewać powinno się glebę, omijając liście truskawek. Namoknięte liście narażone są na choroby i rozwój pleśni. Podlewać należy wczesnym rankiem albo wieczorem. Większość odmian truskawek jest mrozoodpornych, aczkolwiek w bezśnieżne zimy warto je przykryć agrowłókniną. Powinna zostać ona usunięta wczesną wiosną, aby rośliny się nie zaparzyły. Aby móc dowiedzieć się więcej o uprawie i pielęgnacji truskawek, warto wejść na stronę https://www.ogarnijogrod.pl/jaki-kiedy-sadzic-truskawki/

trusk

Ochrona przed szkodnikami oraz chorobami

Truskawki, tak samo, jak inne rośliny narażone są na rozwój różnych chorób oraz atak szkodników. Warto więc przeprowadzać również pewne zabiegi profilaktyczne. Takim zabiegiem jest przede wszystkim zmianowanie. Plantację truskawek poleca się przenosić w inne miejsce co 3-4 lata. Po tym czasie rośliny dają o wiele mniejszy plon, ponadto zaczynają częściej chorować. Nową plantację można założyć z rozłogów, jakie dają rośliny. W sytuacji, kiedy na truskawkach zauważymy objawy chorobowe czy sugerujące atak szkodników, należy szybko działać i zastosować preparaty biologiczne. Jeśli jednak okażą się one nieskuteczne, możemy zdecydować się na użycie silniejszych preparatów chemicznych. Wybierajmy jedynie środki sprawdzone, od zaufanych producentów i zawsze przestrzegajmy zaleceń co do ich stosowania.