foteliki

Fotelik samochodowy z grupy II, dedykowany dla dzieci o wadze od 9 do 25 kg, powinien chronić dziecko tak samo dobrze, jak wcześniejsze nosidełko z grupy I. Aby poczucie bezpieczeństwa nie zostało zaburzone, należy unikać popełniania najczęstszych błędów. Sprawdźcie najpopularniejsze wykroczenia rodziców, by podnieść świadomość i zminimalizować ryzyko.

Najczęściej zdarzające się błędy związane z zakupami i użytkowaniem fotelików samochodowych z grupy 9-25 kg

  • Wybieranie najtańszych modeli fotelików dostępnych w supermarketach. Trzeba zrozumieć, że fotelik samochodowy dla dziecka, to nie jest produkt uniwersalny. Powinien on być dobierany w sposób indywidualny, z powodu bardzo wielu aspektów, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem. Znaczenie ma przede wszystkim dopasowanie modelu fotelika do budowy i wieku dziecka oraz dopasowanie modelu do samochodu, którym będziemy dziecko przewozić. Warto wybrać model sprawdzonego producenta, specjalizującego się w fotelikach samochodowych.
  • Fotelik zawsze powinien być dopasowany swoją ergonomią do tylnej kanapy w posiadanym aucie. Niestety, nie każdy model będzie pasował do konkretnej marki samochodu. Najczęstszym problemem jest zagłówek, który uniemożliwia dociśnięcie go do oparcia. Należy wówczas odwrócić zagłówek w drugą stronę, lub całkowicie zdemontować.
  • Jeśli siedzisko w foteliku jest zbyt krótkie, będzie powodowało u dziecka uczucie drętwiejących nóg. Należy wybierać modele z dłuższym siedziskiem.
  • Głowa dziecka nie może wystawać poza oparcie fotelika. Jeśli dziecko jest już za wysokie do posiadanego modelu, to znak, że trzeba wymienić fotelik na taki z kolejnej grupy wagowej.
  • Fotelik samochodowy 9-25 powinien być zamontowany zgodnie z instrukcją obsługi. Jeśli producent przewiduje jazdę tyłem do kierunku jazdy, to właśnie w taki sposób należy ustawić fotelik. Ustawienie fotelika w przeciwnym kierunku jest błędem, który naraża dziecko na utratę zdrowia, a nawet życia.
  • Nie należy przewozić dziecka w foteliku bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
  • Pasy bezpieczeństwa zawsze powinny być dobrze naprężone oraz wyregulowane, co skutecznie ochroni dziecko przed wyślizgnięciem się z nich podczas gwałtownego hamowania.
  • Dziecko podczas podróży nie może być ubrane w kombinezon, ani kurtkę. Pas powinien przylegać do ciała, odzież – zwłaszcza zimowa, skutecznie uniemożliwia prawidłowe działanie pasów bezpieczeństwa.
  • Liczne regulacje, w które zostają wyposażone foteliki dziecięce, pozwalają na zoptymalizowanie dopasowania szybko rozwijającego się dziecka do fotelika. Fotelik nie będzie spełniał swojej funkcji jeśli uprząż bezpieczeństwa, lub zagłówek nie będą dopasowane do aktualnego wzrostu użytkownika.

Należy pamiętać, że nawet najbardziej flagowe modele, dokładnie sprawdzone w laboratoriach testowych, nie zapewnią dziecku skutecznie bezpieczeństwa, jeśli będą użytkowane niezgodnie z instrukcją obsługi. Koniecznym jest poprawny montaż fotelika, odpowiednio naprężone pasy bezpieczeństwa oraz właściwe unieruchomienie fotelika na tylnej kanapie samochodu. Nierozwinięte w pełni mięśnie szyi, nie są w stanie utrzymać głowy dziecka we właściwej pozycji podczas nagłej kolizji. Foteliki z przedziału 9-25 kg chronią dziecko najskuteczniej, jeśli umożliwiają mu jazdę tyłem do kierunku jazdy. Pasy w tym przedziale wagowym zawsze powinny być pięciopunktowe. Aby dziecko miało zapewnioną najlepszą ochronę warto sprawdzić jakie noty otrzymał wybrany model w niezależnych testach zderzeniowych. Tylko takie będą miarodajne. Dobry fotelik 9-25 kg powinien posiadać funkcje, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo dziecka podczas podróży.