zdj123

Szukasz papieru do biura, który można wykorzystać w drukarkach i kserokopiarkach? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu!

Codzienna praca w biurze lub prowadzenie własnej działalności wymaga częstego drukowania umów, faktur, sprawozdań, raportów i wielu innych dokumentów, które przedstawiamy współpracownikom, klientom i kontrahentom lub archiwizujemy. Zwykle nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do tego, jaki wkładamy papier do drukarki lub ksero - chyba że już raz kupiliśmy ryzę złej jakości lub przepłaciliśmy za gruby, profesjonalny papier, gdy chcieliśmy wydrukować tylko parę mało istotnych stron. Jak uniknąć takich błędów?

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest kupowanie papieru do drukarki przez internet, np. w sklepie z artykułami biurowymi Biuronet.com. Wówczas możemy przeczytać opis oraz poznać dane konkretnego produktu i porównać oferty. Dużym udogodnieniem jest także dostawa kurierem do siedziby firmy lub do paczkomatu - oszczędzamy czas i nie musimy nosić ciężkich ryz ze sklepu do biura.

Papier do biurowej drukarki lub ksero - podstawowe informacje, których potrzebujemy

Przeglądając ofertę sklepów internetowych, zwracamy uwagę na kilka aspektów, od których zależy jakość druku i trwałość dokumentów. Należą do nich:

  • Gramatura i grubość papieru - im wyższy jest ten parametr, tym papier jest grubszy, bardziej sztywny i mniej przezroczysty. Gramatura oznacza gęstość papieru. Zwykły papier do drukarki lub ksero, który stosujemy na co dzień w biurze, ma 80g/m2, oferty i korespondencję warto drukować na papierze o gramaturze 90g/m2, a papiery ozdobne, czyli np. wizytówki, dyplomy lub certyfikaty drukujemy na papierach o gramaturze powyżej 170g/m2.
  • Format - standardowym wyborem do biura jest A4, czyli 210 x 297 mm.
  • Klasa - wyróżniamy klasę A, B i C, gdzie A oznacza najwyższy poziom bieli. Warto jednak rozważyć, czy widzimy sens w dopłacaniu za taki papier, zwłaszcza w przypadku druku dokumentów na wewnętrzne zapotrzebowanie firmy. Od klasy papieru zależy także jego cena - za klasę „A” zapłacimy najwięcej. Czy różnica jest aż tak widoczna? Dopiero gdy położymy obok siebie arkusze papieru, dostrzeżemy niewielkie różnice w odcieniu bieli i grubości kartek.
  • Przeznaczenie - papier może być uniwersalny lub dedykowany użytkownikom drukarek atramentowych, laserowych czy igłowych, do druku w kolorze lub czarno-białego. Przed zakupem upewnijmy się, że mamy w koszyku dokładnie taki rodzaj, który nadaje się do naszych urządzeń.

Warto pamiętać, że istnieją także specjalne papiery, które umożliwiają druk wizytówek lub samoprzylepnych etykiet. Ich cena jest wyższa, jednak mogą zwiększyć tempo i komfort pracy biurowej.

Ekologiczny papier do drukarki

Coraz więcej firm świadomie podchodzi do rozwoju, uwzględniając środowiskową odpowiedzialność własnej marki. To oznacza, że przedsiębiorstwa zwracają uwagę na interesy społeczne oraz podejmują działania przyjazne dla środowiska naturalnego. Taki ruch jest nie tylko cennym zjawiskiem z punktu widzenia ochrony naturalnych zasobów, ale także korzystnie wpływa na wizerunek marki. Okazuje się, że nawet wybierając papier do drukarki możemy działać z korzyścią dla środowiska. Jak to zrobić?

Podczas zakupu papieru zwracajmy uwagę na ekologiczny certyfikat UE, który jest potwierdzeniem, że produkt spełnia rygorystyczne wymogi ekologiczne, a także na inne certyfikaty tego typu - np. Nordic Swan czy FSC. Wówczas mamy pewność, że papier nie pochodzi z rabunkowej gospodarki leśnej czy nielegalnych wycinek tylko ze sprawdzonych hodowli, które poza wycinką drzew przeprowadzają także nasadzenia. Dobrym pomysłem jest zakup papieru niebielonego chlorem, dzięki czemu wspieramy produkt, do którego wytworzenia użyto znacznie mniej szkodliwych chemikaliów. W sklepach internetowych dostępny jest także papier do drukarki wyprodukowany z makulatury - to najbardziej ekologiczne rozwiązanie!

Z pewnością teraz kupienie papieru do firmy okaże się łatwiejsze. Pamiętajmy, by zwracać uwagę na ekologiczne rozwiązania i sprawdzać, czy parametry danego produktu odpowiadają naszym potrzebom. W ten sposób nie popełnimy błędu, ale dodatkowo możemy uniknąć przepłacania, np. wybierając do kserowania lub druku dokumentów papier o niższej gramaturze zamiast papieru wysokiej jakości z satynowaną powierzchnią.