zdje cie 1

Producenci karm dla psów co chwilę oferują nowe produkty, zachwalając je i twierdząc, że są najlepsze. Prawda jednak bywa inna. Dlatego przed zakupem konkretnego produktu żywieniowego, trzeba go najpierw dobrze wybrać. Uwagę należy poświęcić składnikom. Jakie składniki powinna zawierać sucha karma? 

Dobra karma dla psa – skład

Najlepsza karma dla psa sucha powinna dostarczać zwierzakowi to, co niezbędne i odżywcze. Dlatego wybierając ją, nie można przejść obojętnie obok składu. Dobrym wyborem będzie karma, która zawiera dużą ilość mięsa. Na przykład karma mięsna zawiera minimum 26% mięsa. Karma dla psa bogata w mięso zawiera od 14% do 26% mięsa. Z kolei karma z mięsem ma go od 4% do 14%. W sprzedaży można znaleźć również karmę o smaku mięsa, gdzie jest go mniej niż 4%.

Należy pamiętać o tym, że na pierwszym miejscu na liście składników znajdują się te składniki, których procentowo jest w danym produkcie najwięcej. Trzeba więc szukać karmy, która w składzie na pierwszym miejscu będzie miała właśnie mięso.

Równie ważne jest to, jaki rodzaj mięsa został użyty w produkcji tego psiego jedzenia. Mięso może być przykładowo świeże, suszone albo dehydratyzowane.

Poza mięsem w składzie karmy dla psa znajdują się również inne produkty. Wśród nich są na przykład zboża. Specjaliści jednak radzą, aby wybierać te karmy, które zbóż nie zawierają. Jeśli natomiast wybór padnie na karmę, która je zawiera, to lepiej, aby było to pełne ziarno, a nie mączka. Białka roślinne nie są zdrowe dla czworonoga. Dużo korzystniejszy wpływ na zdrowie i samopoczucie ma białko zwierzęce.

Dodatkowo w karmie tej znajdują się warzywa i owoce. Są to – marchew, groszek, ziemniaki, dynia i jabłka. To źródło witamin i błonnika, co wpływa na regulację procesu trawienia. Na liście składników znajduje się olej rybi korzystnie oddziałujący na układ odpornościowy, rozwój mózgu, a także stan skóry i kości.

Pozostałe składniki, jakie zawiera dobra karma dla psa to glukozamina i siarczan chondroityny, polifosforan sodu oraz L-karnityna.

W składzie wielu karm znajduje się witamina E. Jest ona świetnym przeciwutleniaczem.

Jaka karma dla psa o konkretnej wadze?

W wyborze tego produktu pomoże ranking karm dla psa, ale by móc się nim wspomóc, trzeba najpierw wiedzieć, jakie potrzeby ma ten zwierzak. Wybierając karmę, trzeba zwrócić uwagę także na wagę psa. Na przykład małe psy ważące 1-2 kg potrzebują zupełnie innego żywienia niż psy większe, ważące 70-80 kg. W sprzedaży dostępne są karmy przeznaczone dla ras małych, średnich i dużych.

W takim razie to, jaka karma dla psa będzie odpowiednia, zależy w głównej mierze od jego wagi, wieku, a także indywidualnych potrzeb i ewentualnych ograniczeń wynikających chociażby z problemów zdrowotnych. Wybór karmy dla czworonoga jest sprawą mocno indywidualną.

Jeśli ktoś nie może poradzić sobie z wyborem karmy dla swojego psa, zanim przystąpi do analizy rankingu najlepszych karm dla psów (https://rankingkarm.pl/ranking-karmy-dla-psa/), powinien skonsultować ten temat z weterynarzem. Żywienie psa właściwą karmą jest bardzo ważne dla jego rozwoju, zdrowia, samopoczucia i wyglądu.