2021 04 21 18 50 Office Lens 2

Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia od 1970 roku. W 1990 uznano je za wydarzenie globalne. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Chociaż o planetę powinniśmy się troszczyć przez cały rok, dzisiejszy dzień może być dodatkową motywacją i inspiracją do tego jak zapobiegać degradacji środowiska i dbać o nasz wspólny dom.

"Bez względu na to, czy jesteśmy na lądzie, czy w kosmosie, łączy nas ta malutka Błękitna Planeta. I jest to powód do świętowania" – napisano w poście na Instagramie NASA.

 Do obchodów święta co rok włączają się urzędy, szkoły, politycy i artyści. Spróbujmy i my.

Jak możemy dbać o naszą planetę?

Wdrażając w swoim życiu i otoczeniu zasady Zero Waste. 

Jak wyjaśnia Wikipedia Hierarchia Zero Waste to zestaw procesów, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego ze znacznie szerszej perspektywy, niż powszechnie znana hierarchia sposobów postępowania z odpadami. Reguły Zero Waste komunikują, że nacisk należy położyć na zasoboszczędność i unikanie powstawania odpadów.

To znaczy jak?

Refuse (odmawiaj). Odmowa wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących niepotrzebne odpady i zanieczyszczenia, np. ulotek reklamowych, jednorazowych plastikowych opakowań.

Reduce (ograniczaj). Unikanie generowania odpadów; zmniejszenie ich ilości, czyli ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów, zbędnych rzeczy oraz towarów nadmiernie opakowanych i jednorazowych czy o niskiej jakości, które szybko stają się śmieciami.

Reuse (wykorzystaj ponownie). Ponowne wykorzystanie produktów, które ma się już w posiadaniu. Gdy w obecnej postaci nie znajdują już zastosowania, można je wykorzystać do nowej funkcji. Przykładem działania według tej zasady jest wykorzystanie szklanej butelki jako wazon lub oddanie nienoszonej odzieży osobom potrzebującym.

Recycle (recyklinguj). Segregacja i poddawanie odpadów procesowi recyklingu.

Rot (kompostuj). Kompostowanie i nabywanie takich produktów, które ulegną rozkładowi i powrócą do środowiska w przyjaznej dla niego formie.

 

W jaki sposób Wy troszczycie o planetę? Zachęcamy do podzielenia się swoimi sposobami dbania o środowisko.

Poniżej prezentujemy galerię prac uczniów Szkoły Podstawowej w Białce Tatrzańskiej - niech będzie dla nas inspiracją i idzie w świat!