Zdjęcie główneszwecja 1

Polacy coraz częściej na kierunek emigracji wybierają Szwecję. Wyniki badań prowadzonych przez Work Service wskazują, że jest to trzecie państwo na świecie, tuż po Niemczech i Norwegii, najchętniej wybierane przez naszych rodaków. Jedną z przyczyn zwiększenia się liczby wyjazdów do Szwecji jest niepewna sytuacja w Wielkiej Brytanii, związana z Brexitem. Zamiast UK Polacy wybierają więc obecnie Skandynawię. Co przyciąga ich do Szwecji?

Dlaczego Szwecja jest tak atrakcyjnym krajem emigracji?

Szwecja to kraj, który kusi Polaków nie tylko pięknem krajobrazu, ale także poziomem życia i wysokimi zarobkami. Dla wielu emigrujących osób duże znaczenie ma łatwość połączenia pomiędzy Polską a Szwecją. Dzięki tanim liniom lotniczym możliwa jest nawet jednodniowa wizyta w kraju. Podróż promem również ułatwia regularne odwiedzanie rodziny oraz przyjaciół, bez konieczności ponoszenia wydatków nadmiernie obciążających domowy budżet. Zarobki w Szwecji są znacznie wyższe niż w Polsce i chociaż koszty ich uzyskania również są wysokie, wykwalifikowanego robotnika stać na godne życie, coroczny wyjazd na wakacje i wsparcie rodziny w kraju. Na pracowników czeka wiele atrakcyjnych ofert. Rynek pracy jest stabilny i daje duże perspektywy. W Szwecji nie występuje zjawisko opóźnienia, czy braku zapłaty za wykonaną pracę.

Standard życia również jest znacznie lepszy. Nawet młody człowiek jest w stanie kupić samochód, dom oraz mieszkanie na kredyt i nie obawiać się, że nie wystarczy mu pieniędzy na spłatę zobowiązania. Wysokie podatki przeznaczane są na doskonale zorganizowaną opiekę medyczną i szkolnictwo. Dzieci w szkołach otrzymują darmowy lunch, a rodzice nie płaca nawet za szkolne wycieczki. Wychowanie potomstwa nie stanowi praktycznie żadnego obciążenia finansowego dla rodziców. Muszą oni jednak liczyć się z tym, że ich pociechy traktowane będą jako skarb narodowy. Nie wolno na nie krzyczeć, podnosić głosu, ani stosować względem nich kar fizycznych. W Szwecji równouprawnienie jest zjawiskiem powszednim, a nie teorią. Nie występuje dyskryminacja z powodu płci, orientacji seksualnej, wyznania czy rasy.

Jak przygotować się do sformalizowania pobytu?

Planując wyjazd do Szwecji na okres dłuższy niż 3 miesiące, konieczne jest uzyskanie prawa do pobytu. Wniosek można złożyć w szwedzkiej ambasadzie jeszcze przed przeprowadzką lub na miejscu, w urzędzie migracyjnym. Do złożenia wniosku niezbędny jest paszport. Decyzję otrzymuje się w ciągu 6 miesięcy. Pozwolenie na pobyt na okres minimum jednego roku pozwala na otrzymanie numeru ewidencyjnego, który stanowi podstawę do załatwienia wielu spraw – na przykład do założenia konta w banku, wynajmu mieszkania, korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego. Do podjęcia pracy nie jest potrzebna rejestracja w urzędzie pracy.

Jeszcze przed wyjazdem należy znaleźć mieszkanie. Większość przyjeżdżających do Szwecji Polaków wynajmuje je od prywatnych właścicieli. Posiadanie adresu jest bardzo istotne w przypadku podpisywania umowy o pracę, czy zapisu dziecka do szkoły. Planując stały lub kilkuletni pobyt w Szwecji, warto wcześniej zadbać o znajomość języka angielskiego. Będzie on wystarczający na początku pobytu do załatwienia spraw urzędowych, jednak do pracy w mniejszej firmie konieczna może być znajomość języka szwedzkiego. Jego naukę dla wszystkich imigrantów finansuje państwo. Zazwyczaj jednak potrzebny jest w takim przypadku numer ewidencyjny.

Jak zorganizować przeprowadzkę?

Przeprowadzka do Szwecji to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy wyjazd dotyczy rodziny z dziećmi. Konieczne jest spakowanie i zabranie mnóstwa rzeczy, począwszy od zabawek, po ubrania, naczynia oraz meble. Samodzielna organizacja przeprowadzki wymaga dobrej organizacji, lecz mimo to wiąże się z wieloma problemami logistycznymi i znacznym kosztem. Przewóz większej ilości bagażu samochodem osobowym jest niemożliwy, gdyż wymagałby wielokrotnego pokonywania trasy, co zwiększałoby koszty i oznaczało poświęcenie wielu dni. Wymusiłoby to rezygnację z zabrania mebli oraz większych gabarytowo przedmiotów.

Rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, jak np. https://jupiter-przeprowadzki.pl/przeprowadzki-szwecja. Firma nie tylko oferuje przewóz mienia pod wskazany adres, ale świadczy także usługi dodatkowe, takie jak:

  • pakowanie;
  • przygotowanie do transportu;
  • załadunek;
  • rozładunek;
  • rozpakowanie i rozkładanie w miejscu docelowym.

Dzięki pomocy firmy, osoba emigrująca nie musi poświęcać cennego czasu na przeprowadzkę. Znika również konieczność poszukiwania materiałów niezbędnych do pakowania, takich jak kartony czy papiery. Przedsiębiorstwo dysponuje własną przestrzenią magazynową na wypadek konieczności dostarczenia mienia w późniejszym terminie. Zajmie się również utylizacją zbędnych rzeczy, a na miejscu poskręca meble. Wynajęcie firmy na miejscu do wykonania tej czynności z pewnością nie byłoby tanie.

Przeprowadzka do Szwecji to nie tylko rozpoczęcie nowego życia, wymagające wielu przygotowań i formalności. To także duże wyzwanie logistyczne, dlatego należy rozważyć, co będzie niezbędne w nowym miejscu, a z czego można zrezygnować. Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, by ta trudna operacja przebiegła szybko i sprawnie.

Zdjęcie główneszwecja 2