Zdjęcie podhaleregion

Ubezpieczenie OC jest najczęściej wybieraną przez kierowców polisą komunikacyjną. Ma to wpływ nie tylko jej zakres ochrony, ale również sytuacja prawna. W tym tekście opowiemy Ci o wszystkim, co powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę OC.

Sprzedajesz lub kupujesz samochód?

Jesteś czeka Cię sprzedaż lub zakup samochodu i chcesz mieć pewność, że cała transakcja przebiegnie w taki sposób, jaki sobie życzysz, zadbaj o dobrze napisaną umowę. Oczywiście możesz samodzielnie stworzyć dokument, ale zawsze zachodzi ryzyko, że popełnisz jakiś błąd. Właśnie dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych wzorów. Sprawdź umowę kupna-sprzedaży na 2021 roku.

OC jest obowiązkowe

W tej kwestii polskie prawo jest bardzo konkretne i jasne. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Chodzi przede wszystkim o: samochody osobowe, samochody ciężarowe, ciągniki i naczepy, motocykle oraz maszyny rolnicze.

Brak OC jest karany

Ze względu na to, że ubezpieczenie OC ma obowiązkowy charakter, ustawodawca przewidział kary finansowe dla kierowców, którzy nie posiadają ważnej polisy. Grzywna ma zmienną wysokość, która jest zależna od poziomu minimalnej płacy oraz okresu, w jakim pojazd nie był objęty ochroną. W roku 2021 stawki dla samochodów osobowych kształtują się w następujący sposób:

  • do 3 dni – 1120 zł,
  • od 4 do 14 dni – 2800 zł,
  • powyżej 14 dni – 5600 zł.

OC pomaga sprawcom

W założeniu, ubezpieczenie OC miało chronić ofiary wypadków przed kosztownymi konsekwencjami takich zdarzeń. W praktyce jednak okazało się, że polisa oferuje ochronę nie tylko ofiarom, ale również sprawcom niebezpiecznych zdarzeń. Dzięki OC osoba, która doprowadziła do wypadku, nie jest obciążana kosztami napraw oraz ewentualnych odszkodowań.

Wszystkie OC są takie same

To kolejna sytuacja, która jest spowodowana obowiązkowym charakterem ubezpieczenia OC. Ustawodawca jasno określił w przepisach, jaki zakres ochrony powinna oferować polisa. Oznacza to, że każdy ubezpieczyciel sprzedaje OC w tym samym kształcie. Nie ma więc sensu przepłacać i wybierać najdroższych rozwiązań. Skup się bardziej na renomie konkretnego ubezpieczyciela oraz opiniach panujących o jego usługach.

Wysokość składki jest zmienna

Składka ubezpieczenia OC jest nie tylko zmienna, ale również zależna od wielu czynników. Najważniejsze elementy, które ubezpieczyciele biorą pod uwagę to:

- wiek,

- stan cywilny,

- dzietność,

- staż w prowadzeniu pojazdów,

- okres bezszkodowej jazdy,

- rok i produkcja pojazdu,

- marka i model pojazdu,

- pojemność silnika,

- przebieg,

- miejsce garażowania.

Podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczenie OC jest produktem, który gwarantuje nie tylko ochronę osobie poszkodowanej, ale również sprawcy wypadku. Mając ważną polisę, możesz czuć się bezpieczniejszy na drodze i wolny od konieczności ponoszenia finansowych konsekwencji niektórych zdarzeń.