P3360675POWIAT NOWOTARSKI. Nadmierna prędkość to główna przyczyna zdarzeń drogowych. Dlatego policjanci ruchu drogowego systematycznie prowadzą działania mające na celu egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości. Wczorajszy dzień pokazał, że nie wszyscy jeżdżą zgodnie z przepisami. Aż siedmiu kierujących straciło prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. 

Pięciu kierujących w przeciągu czterech godzin, „wpadło” policjantom z grupy SPEED, którzy poruszali się nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem.  Czterech z nich w miejscowości Jabłonka i jeden w Rabce-Zdroju. Przy dozwolonej „pięćdziesiątce” 29-latek kierujący volkswagenem, jechał z prędkością 103 km/h, 45-latek w audi - 104 km/h,  26-latek kierujący bmw jechał o 56 km/h za szybko, a 43-latek i 25-latek kierujący fordami pędzili 109 km/h. Za popełnione wykroczenie, zgodnie z taryfikatorem na wszystkich kierujących nałożono mandaty karne w wysokości 400 złotych i przypisano po 10 punktów karnych. Cała piątka straciła również prawo jazdy.

W samo południe w Rogoźniku 24-latek, kierujący skodą jechał z prędkością 109 km/h przy dozwolonej prędkości 50 km/h. Jak się okazało, mężczyzna na początku marca stracił prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h na terenie zabudowanym. W tym przypadku po wydaniu decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy, ponowne zatrzymanie skutkuje przedłużeniem kary do 6 miesięcy.

18-letni rekordzista kierujący mitsubishi w Jabłonce, po godzinie 23 przekroczył dozwoloną prędkość o 95 km/h. Młody kierowca pędził z prędkością 155 km/h przy dopuszczalnej prędkości 60 km/h. Policjanci za pokwitowaniem zatrzymali 18-latkowi prawo jazdy, które otrzymał zaledwie półtora miesiąca temu. 18 i 24-latek zostali zatrzymani do kontroli przez policjantów podczas patrolu statycznego, który dokonał pomiaru ręcznym miernikiem prędkości. Obaj za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości po 500 złotych i przypisano im po 10 punktów karnych.

Policja przypomina:

Zgodnie z taryfikatorem, za przekroczenie prędkości o ponad 51 km/h grozi mandat karny w wysokości od 400 zł do 500 zł i 10 punktów karnych. Ponadto funkcjonariusze zatrzymują za pokwitowaniem kierującemu prawo jazdy. Następnie Starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Należy  pamiętać, że zatrzymanie osoby, która ma cofnięte uprawnienia na 3 miesiące, skutkuje przedłużeniem kary do 6 miesięcy. Jeżeli kierujący ponownie zostanie zatrzymany, ryzykuje utratą uprawnień i ponownym przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy. Apelujemy o bezpieczną jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego. 

Tylko od początku marca policjanci nowotarskiej drogówki ujawnili 1142 wykroczenia w ruchu drogowym. 762 wykroczenia związane były z przekroczeniem dozwolonej prędkości, a blisko połowa z nich popełniona była  w rejonie przejść dla pieszych. 36 kierujących straciło prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Łącznie w marcu policjanci ujawnili 20 kierujących pod wpływem alkoholu. 

Informacja prasowa KPP w Nowym Targu