Rabkapotrac21ROKICINY PODHALAŃSKIE. 46-letni kierujący fordem, podczas cofania, najechał na dziewczynkę, która wracała ze szkoły. Mężczyzna był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało ponad promil alkoholu w organizmie. Na szczęście 8-latka nie odniosła poważnych obrażeń ciała.

Do zdarzenia doszło 11. marca, w południe, w Rokicinach Podhalańskich. Wstępnie ustalono, że 46-letni mężczyzna kierujący fordem, chcąc bezpiecznie wyminąć się z jadącym z naprzeciwka pojazdem, wykonał manewr cofania i w rejonie bramy prowadzącej do szkoły najechał na przechodzącą za fordem dziewczynkę. 8-latka z obrażeniami głowy i kolana została przewieziona do szpitala na badania.

Podczas czynności okazało się, że kierujący był pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało ponad promil alkoholu w organizmie. Policjanci za pokwitowaniem zatrzymali kierującemu prawo jazdy. Obrażenia, jakie odniosła dziewczynka na szczęście okazały się niegroźne. Dokładne okoliczności tego zdarzenia będą wyjaśniali policjanci z Komisariatu Policji w Rabce-Zdroju w prowadzonym postępowaniu. 

Policja kolejny raz apeluje o ostrożną i uważną jazdę. Przede wszystkim o niewsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu. Na drogach powiatu nowotarskiego doszło ostatnio do kilku zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących. Nieodpowiedzialnemu kierowcy za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości grozi wysoka grzywna, kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Przypomina również policja, że - zgodnie z przepisami - kierujący przy cofaniu musi ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności:

-  sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia

- upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.