P3760198NOWY TARG. Na parterze Spółdzielczego Domu Kultury (przy al. Kopernika 12) została dziś otwarta Lodówka Społeczna, czyli Jadłodzielnia. - Oby to miejsce żyło – życzyli sobie, dostarczającym i korzystającym inicjatorzy przedsięwzięcia.

Ten spożywczy kącik w dostępnym,  i monitorowanym miejscu tworzą na razie jednodrzwiowa szafa chłodnicza (darowizna Tomasza Żarneckiego) i otwarta półka na opakowane produkty z dłuższym terminem przydatności. W transporcie pomagała firma „Kocham Cie, mamo”, a zorganizowanie Jadłodzielni to zarówno skutek interpelacji radnych miejskich, jak i działań połączonych sił Ośrodka Pomocy Społecznej, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Nowym Targu oraz Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Ich przedstawiciele nie tylko pojawili się na otwarciu, ale na co dzień będą czuwać nad tym, żeby lodówka funkcjonowała jak należy. A dokładnie jak – opisuje umieszczony na jej szklanych drzwiach regulamin.

- Co sekundę w Polsce – jak obliczono - wyrzuca się 150 kg żywności – zwracała uwagę Agnieszka Zmarzlińska, dyrektorka nowotarskiego OPS-u. – Niech ten dzień będzie początkiem długiej historii społecznej lodówki w mieście.

Ideą tej i podobnych jadłodzielni jest zapobieganie marnowaniu żywności, ale i przypominanie, że są wokół nas potrzebujący. Stąd apel, by z darmowej spiżarni korzystać rozumnie i z poszanowaniem regulaminu.

P3760217

Społeczna lodówka będzie dostępna w godzinach otwarcia SDK-u, czyli od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 20.00.

Na szafie chłodniczej Nowotarska inicjatywa na pewno się nie skończy. Szefowa OPS-u już mówi o „społecznej szafie” z odzieżą dla potrzebujących ubrań. Jeśli tylko społeczna lodówka będzie cieszyć się powodzeniem, w innej części miasta zostanie zlokalizowana kolejna – już dwudrzwiowa. Ale na razie nie zapeszajmy. I uczmy się dzielenia.

Plakaty informujące o lodówkowej akcji znalazły się na wszystkich miejskich tablicach ogłoszeniowych.

Pierwszy dzień lodówki

Fot. Anna Szopińska