Powiat nowotarskiPOWIATY NOWOTARSKI I TATRZAŃSKI. W ramach kolejnego etapu przygotowań do realizacji „Narodowego Programu Szczepień”,  gminy zostały zobowiązane do zorganizowania specjalnego transportu, z którego będą mogły skorzystać osoby mające trudności z dotarciem do punktu szczepień. Informacje na ten temat dostępne są pod specjalnymi numerami telefonów wyznaczonymi odrębnie w każdej gminie.

Potrzebę transportu mieszkańcy mogą zgłaszać w punkcie szczepień podczas rejestracji lub przez uruchamiane przez samorządy infolinie.

Jednocześnie w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim uruchomiona została infolinia (516 240 695), udzielająca informacji związanych z procedurą szczepień dla obywateli. Czynna będzie ona w dni robocze w godzinach od 8.00 do 15.00.

Małopolski UW prosi jednak, by zainteresowane osoby kontaktowały się w pierwszej kolejności z numerem 989 - ogólnopolską, całodobową i bezpłatną infolinią, pod którą można nie tylko uzyskać informacje na temat szczepień, a także dokonać rejestracji (pod numerem infolinii MUW nie ma możliwości zarejestrowania się na szczepienie).

Gminy, które dostały nowe zadanie transportowe, obawiają się, że kwoty proponowane przez rząd mogą nie wystarczyć - nie wiadomo, ile czasu zajmie transport, a i koszty będą zależne od odległości od punktu szczepień. Problemy mogą się pojawić także w związku z potrzebami seniorów transportowanych do punktów szczepień osób. Niektórzy bowiem nie mogą się samodzielnie korzystać ze środka transportu i potrzebują opiekuna.

Powiat tatrzański

Wątpliwości zgłoszone przez samorządowców rząd ma rozwiać 27. stycznia podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Z wcześniejszych ustaleń samorządowców i przedstawicieli rządu wynika, że rząd poniesie 80 proc. kosztów, a gminy wezmą na siebie 20 proc. Gmina otrzyma pieniądze za pośrednictwem wojewody. Wyliczony średni koszt transportu jednego pacjenta wynosi: 24 zł za przewóz 1 osoby sprawnej ruchowo, 52 zł za przewóz 1 osoby niepełnosprawnej w gminach do 100 tys. mieszkańców i 60 zł za przewóz 1 osoby niepełnosprawnej w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców - w ostatnich dwóch stawkach uwzględniono ewentualny transport opiekuna osoby niepełnosprawnej.

Na dołączonych obrazach – numery infolinii w poszczególnych gminach dwóch powiatów.