snow 1281636 1920

Zakup auta to poważna i z reguły kosztowna inwestycja. Z uwagi na duży wydatek, jaki się wiąże się z nabyciem pojazdu, wiele osób decyduje się na sfinansowanie go środkami pozyskanymi z kredytu samochodowego. Podstawiając go zaciągnąć, warto wiedzieć, jak działa i jak wybrać najlepszą ofertę w Zakopanem. Właśnie na ten temat piszemy w niniejszym artykule.

Podobnie jak wszystkie inne kredyty, również samochodowe są udzielane wyłącznie przez banki działające w Zakopanem. Nie każda marka ma go jednak w swojej ofercie, a z drugiej strony proponują go instytucje finansowe działające bezpośrednio pod auspicjami danego producenta. Zastanówmy się, które rozwiązanie jest atrakcyjniejsze i na jakich aspektach oferty się skupić, aby wybór był jak najkorzystniejszy.

Dostępne rodzaje kredytu samochodowego

Zacznijmy od tego, że kredyt samochodowy można zaciągnąć w ramach jednego z trzech modelów:

  • standardowego (ratalnego),
  • jednoratowego,
  • balonowego.

Najbardziej typowy i najprostszy jest standardowy kredyt ratalny, który polega na spłacie określonej liczby rat o jednakowej wysokości. Na identycznych zasadach działają kredyty i pożyczki gotówkowe. Inaczej sytuacja wygląda z samochodowym kredytem jednoratowym, w ramach którego płatność jest rozbijana na dwie raty. Z kolei decydując się na kredyt balonowy, najpierw spłaca się większą część zobowiązania w równych ratach, a na końcu mniejszą w ramach jednej płatności.

Spośród wymienionych rodzajów kredytu najdroższy jest standardowy, ale jednocześnie jego zaciągnięcie w najmniejszym stopniu obciąża portfel. Kredyty balonowe i jednoratowe są co prawda tańsze, ale wymagają dużych nakładów własnych, dlatego cieszą się mniejszą popularnością.

Kredyt samochodowy w banku czy u dealera

Jeżeli kupujesz nowy samochód, masz wybór: możesz zaciągnąć kredyt samochodowy w banku tradycyjnym, który zajmuje się wszelkimi operacjami finansowymi, jak i w banku działającym we współpracy z określonym produktem, jak np. Toyota Bank czy Volkswagen Bank. Ostateczna decyzja powinna zależeć od tego, czy bardziej liczą się dla Ciebie koszty, czy prostota i czas załatwienia formalności. Jeżeli chcesz zapłacić jak najmniej za pożyczenie pieniędzy na zakup auta, wybierz najtańszą ofertę standardowego banku. Z kolei w przypadku osób, dla których najważniejszy jest krótki czas procedur, lepszym rozwiązaniem jest współpraca z bankiem dealerskim.

Czym się kierować przy wyborze oferty

Nie da się ukryć, że podstawowy element, na który zwraca się uwagę, to koszty danego kredytu. Aby je obiektywnie ocenić i porównywać pomiędzy wieloma ofertami, bierz pod uwagę wskaźnik RRSO, ponieważ zawiera on wszystkie opłaty, jakimi objęty jest produkt finansowy. Im niższa jego wartość, tym atrakcyjniejsze warunki kredytu samochodowego. Poza kosztami sprawdź także maksymalną wysokość dostępnej kwoty i możliwy termin spłaty. Jeżeli planujesz nabyć używany model, zorientuj się, ile lat maksymalnie może mieć pojazd, którego zakup chcesz sfinansować ze środków pochodzących z kredytu samochodowego.

Kredyt gotówkowy jako alternatywa

Jeżeli z jakichś względów nie chcesz lub nie możesz zaciągnąć kredytu samochodowego, rozważ kredyt gotówkowy. Co prawda jest on nieco droższy, ale jednak daje dostęp do pieniędzy, które da się przeznaczyć na dowolny cel. To znaczy, że można dzięki niemu kupić nie tylko samochód, ale również wymagane ubezpieczenia czy opłacić niezbędne naprawy. Decydując się na kredyt, cały czas miej jednak na uwadze, że w razie zaprzestania jego spłaty czekają Cię przykre konsekwencje, włącznie z ogłoszeniem niewypłacalności. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj, jakie są zasady dotyczące upadłości konsumenckiej.