Od niedawna ścianę frontową Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej zdobi wyjątkowe dzieło.
Mural, nawiązując do teraźniejszości, przedstawia historię regionu. Powstał na jednej z najstarszych części budynku szkolnego, oddanego do użytku publicznego w 1938 roku.
Przedstawiono na nim dziecko, słuchające opowieści swojego dziadka - świadka historii. Współcześnie ubrany dziadek ma element odwołujący się bardzo wyraźnie do symboliki narodowej i patriotycznej – opaskę biało-czerwoną.
O symbolice dzieła dowiadujemy się więcej na stronie szkoły. Trzy zdjęcia wykorzystane w grafice pochodzą z Cyfrowego Muzeum Ochotnicy i Tylmanowej, powstałego w ramach projektu „Ochotnica i Tylmanowa – Małe Ojczyzny, Wielkie Historie”. Na zdjęciu jest w towarzystwie swojego ojca oraz młodszego brata.
Zdjęcie na ławce przedstawia trzech ułanów- od lewej: nieznajomego z Podegrodzia, Zachwieję ze Szczawnicy oraz dziadka właściciela zdjęcia - Józefa Konopka. Szacowana data wykonania zdjęcia to lata: 1918-1921. Zdjęcie na górze przedstawia powrót z przepustki braci Kędzierskich – Stefana i Romana.
W muralu ukrytych jest wiele symboli Symboliczne są cztery okna, które dają możliwość dostrzeżenia historii, nie tylko znajdującej się wewnątrz naszego budynku, ale również odbijają w swoich szybach historyczne miejsce, jakim jest kościół parafialny wraz z pobliskim cmentarzem.
Symboliczne są puste ramki - prostokąty wirujące wokół głównych postaci - są to wspomnienia i zdjęcia, które w każdej rodzinie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Nie odnowiona wcześniej ściana, na której wykonany został mural symbolizuje z kolei upływający czas, który obserwujemy w otaczającej nas rzeczywistości.
Dzieło autorstwa Imp2k Jerzy Rojkowski zaprojektowane zostało przez: Mgr Mors.
źródło: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej
Komentarze obsługiwane przez CComment