koszeserca201NOWY TARG. Rozpoczęta w Polsce osiem lat temu akcja zbierania nakrętek do tej pory miała wymiar prywatny.  Teraz na terenie miasta postawione stanęły dwa czerwone, półtorametrowej wysokości pojemniki na ten plastikowy surowiec do recyklingu: przy Szkole Podstawowej nr 1 i w Pływalni Miejskiej.

Miasto zachęca mieszkańców, by przyłączyli się do akcji, wypełniając pojemniki nakrętkami. Ta zbiórka, o charakterze zarówno pomocowym, jak i ekologicznym, w efekcie przekłada się na możliwość zakupu wózków dla niepełnosprawnych, sprzętu rehabilitacyjnego, fotelików terapeutycznych i inne formy pomocy najbardziej potrzebującym.   

Plastikowe nakrętki skupowane są przez firmy, które poddają je recyklingowi, a następnie wypłacają pieniądze na cele charytatywne. By osiągnąć efekt, potrzeba tysięcy kilogramów. Dlatego akcja ma charakter masowy.

Te dwa serca wypełnijmy po brzegi plastikowymi nakrętkami aby pomóc innym – prosi Urząd Miasta. Zachęcamy  wszystkich mieszkańców do przyłączenia się do akcji zbierania nakrętek i tym samym pomocy tym najbardziej potrzebującym, bo „Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz".

koszeserca202

Jakie nakrętki wrzucać do specjalnego kosza?

Kosz w kształcie serca przeznaczony jest na wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na kształt czy kolor. Mogą to więc być nakrętki np. po napojach, kawie, mleku czy jogurtach. W koszu-sercu zostawić możemy również zakrętki po chemii gospodarczej, po płynach do zmywania, szamponach i płynach do płukania. Ważne, by nie dorzucać do nakrętek innych przedmiotów, a jeśli mają one np. tekturowe uszczelki - trzeba je usunąć przed wrzuceniem nakrętki do pojemnika.