120464767 377899279871686 3304097641956453887 n

Święto powołane do życia przez Światową Organizację Kawy jest obchodzone na świecie 1 października. Miłośników napoju nie brakuje – co rok na świecie wypijanych jest 400 mld filiżanek kawy.

 

Według najpopularniejszej historii kawa została odkryta przez etiopskiego pasterza. W czasie wypasu kóz Kaldi zobaczył, że jedna z nich jest pobudzona i energiczna. Szybko zorientował się, że zwierzę posiliło się czerwonymi owocami z pobliskiego krzaka. Kiedy sam ich spróbował poczuł przypływ energii. Swoim odkryciem podzielił się z pobratymcami.

Rytuał picia napoju zaczął rozpowszechniać się w XVI wieku w Stambule. W Polsce pojawiła się za sprawą Turków. Pierwsza kawiarnia powstała w XVII wieku w Gdańsku. Obecnie Polacy spożywają rocznie napar z ok. 3 kilogramów kawy. Z pewnością lepszym wynikiem mógł pochwalić się prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt, który wypijał ok. 4 litry kawy dziennie.

Espresso, latte, cappuccino czy macchiato?

Sposobów parzenia kawy jest wiele: podawana z mlekiem, śmietanką, gorąca czy na zimno , niezależnie czy spożywana rankiem na pobudzenie, czy w ramach popołudniowego relaksu kawa zachwyca. 3/4 Polaków sięga po nią codziennie.

 

Jak świętować Międzynarodowy Dzień Kawy? W ramach obchodów przede wszystkim... pije się kawę :)

 

Jeśli i wy uwielbiacie jej smak mamy dla Was niespodziankę!

 

Dzięki kawiarniom Lila Vanilla Cafe w Nowym Targu oraz Orawskie Ciacho w Białce Tatrzańskiej mamy do rozdania 20 bonów na pyszną darmową kawę.

 oralil

 

 

Aby je zdobyć wystarczy dokończyć zdanie: Kocham kawę, bo....

 

Odpowiedź wraz z nazwą wybranej kawiarni przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na odpowiedzi czekamy do godziny 19.00.

Wygrywa pierwszych 20 maili (po 10 z każdego lokalu).

Powodzenia!