dsc00102 1

W tym roku Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju obchodzi 85 urodziny. Rocznicowe obchody uświetnił FESTIWAL MUZEUM W KRAJOBRAZIE. KRAJOBRAZ W MUZEUM przywołujący pamięć o założycielach tego Muzeum: pasjonatów krajoznawstwa Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oddziału Rabka, zarażonych ideą bezinteresownego, społecznikowskiego działania.

Ich wizjonerstwo i zaangażowanie przyczyniły się do powstania cennej i unikatowej kolekcji etnograficznej, eksponowanej do dziś w przyziemiu wieży zabytkowego kościoła. Nasz festiwal nawiązujący swą tematyką do idei powstania Muzeum, a więc uważnego spojrzenia na otaczający nas świat, jego potencjału kulturowy i społeczny.

Festiwal to 6 dni nieustannej przygody: wycieczki z przewodnikiem, warsztaty, spotkania i rozmowy o krajoznawstwie, turystyce leśnej, bushcrafcie a także surwiwalu, o podróżowaniu z dziećmi, zwiedzaniu Polski z perspektywy kajaka i wolności wędrowania. 
 
W ramach festiwalu, odbyły się m.in.:

- wędrujące warsztaty dla dużych i małych, (Klajster Majster, Stowarzyszenie Lokomotywa, Fundacja Macerat, Zagórzańskie Dziedziny i muzealny zespół
- działania animacyjne w terenie (Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz)
- integracyjny plener malarski
- 5 wycieczek „Śladami pierwszych znakarzy szlaków” (Wilczy Las)
- atrakcje krajoznawcze i nie tylko przy naszym Muzeum (GOPR oddział Rabka, Nadleśnictwo Nowy Targ, KGW Łętowe, Dawnej Rabki Czar)
oraz
- SPOTKANIA W KRAJOBRAZIE MUZEUM z wyjątkowymi Gośćmi: Gorczański Park Narodowy, Our Little Adventures, Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu – Grupa Regionalna Podhale, Paragon z podróży, Ekwipunek Dźwigany Codziennie
 
DSC07147
 
Organizator: Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. Współorganizator: Miasto Rabka-Zdrój, Fundacja Rozwoju Regionu-Rabka Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”