c101af6e3c633f0d1d13c889fa868a72NOWY TARG. To będzie prawdziwy teatr na prawdziwej scenie, w eleganckiej scenerii. Będzie też recitalowe preludium w wykonaniu miejscowej wokalistki Gabrieli i będzie poczęstunek. Różnica tylko taka, że aktorami w tym spektaklu staną się członkowie Klubu Samopomocy, działającego przy Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu.

Temu inscenizacyjnemu eksperymentowi – pod hasłem: Teatr Akceptacji, Pomocy i Zmiany – profesjonalnie przygotowanej sali użyczyły Teatr PLEJADA i Restauracja „Ruczaj”. Spektakl „Lokomotywa” rozpocznie się jutro, w piątek 4. listopada, w tym właśnie magicznym miejscu. Widowisko reżyserowała pracująca z klubowiczami Oliwia Korczak.

P3850692

Przyjętą konwencją stanie się język kolei z jego specyfiką, nawet z WARS-em.

Sponsorskiego wsparcia udzieliła teatralnemu przedsięwzięciu firma WOJAS. Pojawią się przedstawiciele Podhalańskiego Szpitala i Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej. Ambitny, innowacyjny na naszym terenie projekt to bowiem wcale nie epizod, ale długofalowa forma terapii przez sztuke teatralną.

P3850670

Grupa aktorów z Klubu Samopomocy chce odwiedzić przedszkola, chce zapraszać szkoły, żeby dokonywała się rzeczywista integracja; żeby ani dorośli, ani dzieci nie reagowali dziwnie na ludzi z jakaś psychiczną dysfunkcją. Choroba to bowiem nie cała ich osobowość – najlepszą cząstkę siebie chcą oni ofiarować innym w przygotowanym wspólnie spektaklu.

plakat podhale 1

Biletów nie ma – wstęp wolny. Ale jeśli ktoś będzie chciał ich wysiłek nagrodzić datkiem wrzuconym do koszyczka – będą wdzięczni i tym mocniej uwierzą w sens swojego działania.

To będzie ich trzeci występ publiczny. Wcześniej prezentowali spektakl w plenerowych warunkach Pikników Zdrowia w Nowym Targu i Rabce.

 W ich wykonaniu, w reżyserskim zamyśle - tuwimowski tekst nabiera głębszej wymowy i symbolicznych znaczeń. Przekonajmy się o tym jutro wieczorem!

Fot. Anna Szopińska