249474673 2308279449303663 2075132136027836846 n

Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza do Miejskiej Galerii Sztuki na wystawę jubileuszową zakopiańskiej artystki Ewy Fortuny. W przestrzeni galerii będziemy mieli sposobność zobaczyć jej długoletni dorobek twórczy.

 „ZAPISANE W CZASIE”

6 listopada – 11 grudnia 2021

Zakopiańskie Centrum Kultury / Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41
Kuratorka wystawy: Lidia Rosińska-Podleśny

Wernisaż: 5 listopada (piątek) 2021 o godz. 17:00

Ze względu na aktualne obostrzenia związane z wirusem COVID-19, ilość miejsc ograniczona.

Serdecznie zapraszamy do Miejskiej Galerii Sztuki na wystawę jubileuszową zakopiańskiej artystki Ewy Fortuny. W przestrzeni galerii będziemy mieli sposobność zobaczyć jej długoletni dorobek twórczy. 

 

Ewa Fortuna - urodziła się w Zakopanem. W 1970 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowiew pracowni Leszka Wajdy. Pracowała jako projektant w Zakopiańskich Warsztatach Wzorcowych „Cepelia” w Zakopanem. Zajmuje się tkaniną artystyczną, tworzy kolaże. Stosuje własną technikę łączenia malarstwa z naturalnymi motywami roślinnymi. Swoje prace prezentowała na ponad stu wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Jej prace znajdują się m.in.w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Instytucie Wzornictwaw Łodzi, Instytucie Wzornictwa w Warszawie, Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. 
Obcując ze sztuką Ewy Fortuny wkraczamy w świat natury, odczuwając zapach łąk, jesiennych sadów, wilgotność i temperaturę otoczenia, umożliwiającą wyciszenie, spokój, skłaniający do nostalgii, melancholii i refleksji. Władysław Hasior powiedział o Ewie: „Artystka – co zdarza się w dzisiejszych czasach rzadko – mówi szeptem, a jej prace są pełne ciepła i spokoju. Szepcze o światach delikatnych, ulotnych, harmonijnych i pięknych”.(…)
Jan Wacławski, tekst do katalogu wystawy „Barwy Natury”. Ewa Fortuna.
Uratowane przez nią wysuszone liście, zetlałe koronki nie mówią o odchodzeniu, jesieni, przemijaniu – są ZAPISANE W CZASIE, opowiadają trwanie. Pogodne, zaprawione niekiedy szczyptą melancholii, krajobrazy Ewy to nie tylko obraz jej widzenia świata – to przede wszystkim zapis jego odczuwania. Wiary w sens piękna, w wieczystą harmonię, którą tak trudno jest dostrzec w jakże często nieznośnej naszej codzienności. 

Wawrzyniec Brzozowski, tekst do katalogu „Barwy natury”. Ewa Fortuna. 
Tkanina obecna na wystawie to odniesienie do pierwszych twórczych zainteresowań Ewy Fortuny. Przez lata tworzyła ogromne gobeliny z pejzażami, elementami natury. Po latach zdecydowała się zmienić format swoich prac na miniaturę. W jej dorobku twórczym pojawiły się maleńkie pejzaże i kolaże.

Ewa Czerwieniec, Spotkanie z naturą, Dziennik Polski
Prace prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów i kolekcji: artystki, Urzędu Miasta Zakopane, Centrum Formacyjno-Szkoleniowego „Księżówka”, Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, Domu Wypoczynkowego „Jadzia” w Zakopanem oraz ze zbiór prywatnych Antoniny Gąsienicy-Giewont i Hanny Konopnickiej-Kaczmarczyk.

mat. prasowy