B09C3366web

Wybitna sztuka Młodej Polski zagościła na wystawie w Londynie. Od 14 października 2021 w londyńskiej Wiliam Morris Gallery oglądać można najnowszą ekspozycję przedstawiającą polską sztukę młodopolską. Na otwarciu wystawy obecny był wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Jak podkreślono podczas otwarcia ekspozycji, ruch Ruch Młodej Polski w latach 1890-1918 położył estetyczne i duchowe podwaliny pod odrodzenie Polski po 123 latach zaborów. Poprzez kulturę Polacy zaznaczali swoją obecność w Europie i swoje prawo do niepodległości.

 Na wystawie w William Morris Gallery znaczna część przestrzeni wystawienniczejpoświęcona jest Stanisławowi Witkiewiczowi i stylowi zakopiańskiemu. – To bardzo ważnewydarzenie, ponieważ od zawsze mówiło się, że to co stworzył Witkiewicz w Zakopanem,czyli styl zakopiański, styl totalny, od architektury aż po najmniejsze detale wystroju wnętrz,jest bardzo związane z ogólnym ruchem, który wówczas dział się w Europie – mówi AnnaWende-Surmiak dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. - Co więcej, było to także związane zpotężnym ruchem brytyjskim zwanym Arts & Crafts. Przy okazji Witkiewicza często padałonazwisko Williama Morrisa oraz Johna Ruskina. Pomysł, żeby pokazać w Galerii WilliamaMorrisa Młodą Polskę i styl zakopiański jest dopełnieniem historii sztuki i architekturypolskiej – dodaje.Dyrekcja Muzeum Tatrzańskiego przypomina, że na wystawie prezentowanych jest ponad 20eksponatów ze zbiorów Muzeum, z czego największym i jednym z najbardziej interesującychjest makieta Domu pod Jedlami, którą przygotowano w 1899 roku na wystawę światową wParyżu w 1900 roku.

20211007 125555 1

Związana jest z nią ciekawa historia bowiem zamówiono ją u samegoStanisława Witkiewicza. Mistrz zrealizował zamówienie z pomocą zakopiańskich górali, a zwystawą światową w Paryżu wiązał bardzo duże nadzieje. – Wierzył, że makieta zostaniedobrze pokazana i że styl zakopiański zabłyśnie we Francji – wspomina dyrektor MuzeumTatrzańskiego. – Na skutek różnych zbiegów okoliczności, makieta wprawdzie pojechała doParyża, ale nigdy nie została należycie pokazana, a wręcz w którymś momencie wróciła doPolski – dodaje. Witkiewicz był wtedy bardzo rozgoryczony. Warto również dodać, że kilkalat temu Muzeum Tatrzańskie zaprezentowało wspomnianą makietę na ekspozycji wNarodowym Muzeum Górskim w Turynie. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniemzwiedzających, którzy zadawali o nią liczne pytania. – Był to moment, w którym pomyśleliśmy, że Witkiewicz byłby zadowolony, bo spełniło się jego marzenie – dodajedyrektor Anna Wende-Surmiak. – A teraz jeszcze bardziej, ponieważ nie dość, że jesteksponowana w centrum kultury europejskiej, to jeszcze na dodatek w Galerii WilliamaMorrisa, który jest tak ważną postacią dla Arts & Crafts jak Stanisław Witkiewicz dla styluzakopiańskiego. Poza makietą pokazywane są także inne wyroby z kolekcji muzealnej, m.in.przepiękne łyżniki, spinki, czerpaki, a także projekt willi Koliba autorstwa Witkiewicza ikoronki projektu Karola Kłosowskiego. Oczywiście pokazywane są też eksponaty z innychpolskich muzeów, głównie z Muzeum Narodowego w Krakowie.

B09C3359web

Wyspiański, Mehoffer,Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, to tylko niektórzy z prezentowanych artystów.Na otwarciu pojawiło się bardzo wiele osób – zarówno Brytyjczyków jak i Polaków.Kuratorami wystawy są Julia Griffin – polska kuratorka mieszkająca w Aglii, prof. AndrzejSzczerski – dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i kuratorka Galerii Williama Morrisa– Rosin Inglesby. Styl zakopiański jest tu przedstawiany bardzo rzetelnie i szczegółowo.Druga postać zakopiańska obok Witkiewicza, która eksponowana jest w londyńskiej galerii,to Karol Kłosowski i jego willa Cicha przy ul. Kościeliskiej. – Mam wrażenie, że Karol Kłosowski jest w polskiej historii sztuki niedoceniany. To chyba pierwsza taka wystawa – i odrazu w Londynie – gdzie został on pokazany naprawdę w tak obszerny sposób. Toniesamowita postać zakopiańska, która ma bardzo duży wkład w rozwój kulturyzakopiańskiej, a willa Cicha to jeden z piękniejszych domów zakopiańskich – podsumowujedyrektor Anna Wende-Surmiak.