fot. 13. Dominik Imielski

Humor nie jedno ma imię udawania w swojej najnowszej książce „Humorem i (u)Śmiechem”, Szymon J. Wróbel, autor filmu i książki o ks. Tischnerze.

Dziś swoją premierę ma książka „Humorem i (u)Śmiechem”, której autorem jest reżyser i scenarzysta m.in. filmu „Jego oczami” o ks. Józefie Tischnerze. W książce znajdziemy barwne i często zaskakujące historie niezwykłych postaci, których na różny sposób łączy humor i (u)śmiech. Profesor Jan Miodek, Anna Dymna, Abelard Giza, Krzysztof Wielicki, Krzysztof Skiba, Jacek Fedorowicz, Joanna Kołaczkowska, Artur Andrus, Kamil Nosel i wielu innych. Ale poza tym autor wspomina o zanikającej sztuce opowiadania dowcipów, w tym również „górlaskich”.

Któż z nas nie pamięta serii „o Bacy”?, która do dziś bawi kolejne pokolenia fanów uzdrawiającego humoru. Uzdrawiającego, bo Wróbel uważa, że to prawdopodobnie najpoważniejsza książka o humorze, jaka do tej pory powstała. Składają się na nią wyjątkowe wywiady, przeplatane kultowymi żartami i zapomnianymi słowami pomnikowych mentorów. Twierdzi, że dla jednych ta książka będzie wskazówką czy inspiracją, dla kogoś lekiem na gorszy dzień, innych pobudzi do refleksji, będą też tacy, dla których może stać się czystą rozrywką w miłym towarzystwie.

W książce nie mogło zabraknąć nawiązań do humoru ks. Profesora Tischnera.  Ks. Tischner opowiadał podobno, że jeden raz doprowadził papieża Jana Pawła II do łez. Opowiedział mu anegdotę o tym, że gdy Wisława Szymborska dostała Nobla, pewna zakopiańska gaździna dociekała, dlaczego za tą kobieciną biegają po Krupówkach ci wszyscy reporterzy. Kiedy powiedziano jej, że to Szymborska, i że dostała Nobla, góralka zafrasowała się, po czym poradziła, by powiedzieć tej Szymborskiej, że „na nobla to najlepsze świstacze sadło, posmarować - i w trzy dni zejdzie ....

- We Wstępie do książki przywołuje taką historię „W filmie Dwóch papieży Fernando Meirellesa z ust Jonathana Pryce’a, który gra tam postać jezuity Jorge Bergoglio, a później papieża Franciszka, pada takie zdanie „Zapamiętywanie kawałów leży u podstaw wykształcenia jezuity”. – mówi Szymon J. Wróbel i dodaje -Wychowałem się na specyficznym góralskim poczuciu humorze, dystansie do świata, którym imponował mi prof. Tischner. Dziś ten humor i dystans, może się okazać zbawienny wielu trudnych sytuacjach. Zamiast łykać kolejne tabletki od lekarzy warto sobie przypomnieć, że mamy naturalny lek na gorsze dni. Wystarczy odpowiednia perspektywa, którą mam nadzieję w tej książce pokazuje.- kończy Wróbel.

___________________________________________________

Szymon J. Wróbel: dziennikarz, współpracował m.in. z krakowskim Dziennikiem Polskim, Lounge Magazynem, Miesięcznikiem Znak, TVN Style, TVP Kraków, czy Miastem Muzyki RMF. Obecnie można go posłuchać na antenie Radia Bielsko. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych „Jego Oczami”, „Z domu…”, „Ojciec, czyli o Pieronku”, „Pamiętajcie!”. Jako autor debiutował książką „Jego oczami”. Następnie ukazała się jego bestsellerowa biografia „Ojciec, czyli o Pieronku”. W 2018 roku otrzymał medal pamiątkowy 750-lecia Miasta Żywca, "Za promowanie Żywca i Żywiecczyzny", oraz tytuł „Osobowość roku 2017” w kategorii Kultura w powiecie Żywieckim. W plebiscycie Dziennika Zachodniego.