noc

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

 Podczas zakopiańskiej Nocy Bibliotek odbędą się Uczestnicy chcąc odgadnąć tajemnicę będą musieli pośród bibliotecznych półek odnaleźć właściwe książki, które pomogą im w rozwiązaniu krzyżówki.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie  zachęcająca czytelników do wymiany w bibliotece swoich książek na inne.

Zapraszamy ponadto na spotkanie autorskie z Danutą Piotrowską pt. Historia początku zimowego himalaizmu.

Spotkanie odbędzie się 9 października /sobota/ o godzinie 19.00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej (os. Łukaszówki 4a) w ramach 7. Nocy Bibliotek.

Podczas spotkania pani Danuta opowie o książkach z serii „In Memoriam Tadeusz Piotrowski”, wydanych na podstawie zdjęć górskich z archiwum rodzinnego. Opracowane przez nią książki to: "Trolltindene 1972, 1974, 1977" (2020), "Noszak 1973" (2021), "Lhotse 1974" (2017), "Nanga Parbat 1982" (2018), "Nanga Parbat 1985" (2019), "K2 1986" (2016), nagradzane i wyróżniane w konkursie Literatury Górskiej na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Najnowszka książka "Noszak 1973" jest relacją z polskiej wyprawy w góry Hindukuszu zakończonej zdobyciem siedmiotysięcznego Noszaka. Ekspedycja ta pod kierownictwem legendarnego Andrzeja Zawady rozpoczęła nowy etap w dziejach himalaizmu – wspinaczkę zimową i zdobywanie gór najwyższych w warunkach ekstremalnych . I choć ostatni bastion, K2, został zdobyty, to Polacy na zawsze pozostaną pionierami zapisanymi w historii himalaizmu.

Wstęp wolny.

Źródło: MBP