P3880027NOWY TARG. To był dzień literatury z wartościami – dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci, które są odbiorcami znacznie bardziej wymagającymi. Przez cały dzień gościła wczoraj w Nowym Targu Barbara Gawryluk – dziennikarka i autorka książek dla wszystkich pokoleń.

Spotkanie z nią organizowała w sali obrad magistratu Miejska Biblioteka Publiczna. Miejsca użyczał i towarzyszył najmłodszym podczas multimedialnej gawędy burmistrz Grzegorz Watycha.

- Spotkań dla dzieci będzie teraz więcej – obiecała świeżo powołana dyrektorka MBP, Danuta Wojdyła.

A rozmowa uczniów najmłodszych klas „dwójki” i „piątki” z autorką wspaniałych historii o zwierzętach, zwłaszcza psach pracujących, bezprzykładnie wiernych, cudem uratowanych, ratujących inne zwierzaki – rozbudziła u dzieci najlepsze emocje, okazała się wspaniałą lekcją empatii. Bo stosunek do braci mniejszych był i jest niezawodnym probierzem człowieczeństwa.

P3870955

Skandynawistka, dziennikarka Radia Kraków, tłumaczka szwedzkiej literatury dziecięcej, z wieloma ciekawymi pozycjami dla dzieci i dorosłych na koncie – umie nawiązywać serdeczny i żywy kontakt z dziecięcą publicznością. Ręce małych słuchaczy co rusz wędrowały w górę, bo każdy – poruszony tym, czego się dowiedział i zobaczył na slajdach - chciał się podzielić swoją opowieścią.  

Niesamowita historia najwierniejszego z wiernych  - psa Dżoka, który został upamiętniony na pomniku w Krakowie, doczekała się już ośmiu wydań. Warto przypomnieć, że Barbara Gawryluk jest też autorką ważnej, ilustrowanej pozycji „Tatry. Przewodnik dla małych i dużych”.  

P3870969

Spotkanie z dziećmi odbyło się przed południem, a popołudniowe, z dorosłymi, skupiło się na najnowszej, dokumentalnej i refleksyjnej książce krakowskiej pisarki: „Ilustratorki, Ilustratorzy. Motyle z okładki i smoki bez wąsów”.

Spotkanie z dziećmi finansowała Miejska Biblioteka, a spotkanie dla dorosłych odbyło się w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2021” realizowanego przy wsparciu finansowym Instytutu Książki.

Rozmowa z Barbarą Gawryluk – wkrótce na antenie NTvK.

Fot. Anna Szopińska