Zapisy 1

Muzeum Tatrzańskie po raz kolejny zaprasza na niezwykłe, sportowe wydarzenie. Co ważne – w tym roku będzie ono mieć dwie osłony tak, aby do udziału w nim zachęcić jak największą liczbę osób. I tradycyjny, IV już Bieg Hasiora w Zakopanem odbędzie się w tym roku w niedzielę 19 września.  Start o godzinie 9.00 w Kuźnicach, meta przy Galerii Władysława Hasiora – dystans 5 km. Organizatorzy uruchomili już elektroniczne zapisy na stronie internetowej Muzeum Tatrzańskiego.

 Władysław Hasior to znakomity rzeźbiarz, przez całe życie związany z Zakopanem. To postać absolutnie wybitna łącząca w sobie dwie natury: znakomity talent artystyczny i upartego ducha sportu. Treningi szybkościowe, truchty, truchto-biegi i rozruchy truchto-marszowe to tylko niektóre z elementów sumiennie wprowadzanych do codziennych treningów i do regularnego przygotowania formy kondycyjnej przez Władysława Hasiora, uczestnika zawodów biegowych. Artysta w latach 1952 – 1956 skrupulatnie dokumentował swoje osiągnięcia oraz szczegółowo opisywał codzienne ćwiczenia na kartach dzienników dziś znajdujących się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego.

Wybitny artysta o sportowym temperamencie

Władysław Hasior, urodzony w 1928 roku w Nowym Sączu, był jednym z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku, określany często pionierem pop-artu oraz sztuki asamblażu. Po pierwszym etapie edukacji w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, kontynuował naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas studiów artysta oprócz rozwijania umiejętności artystycznych, pielęgnowania zwłaszcza warsztatu rzeźbiarskiego, dbał również o rozwój formy sportowej. Po otrzymaniu stypendium francuskiego Ministerstwa Kultury artysta udał się do Paryża, między innymi do pracowni Ossipa Zadkina, przy okazji zwiedzając także inne miejsca w Europie. Po powrocie do kraju pojawiły się pierwsze indywidualne wystawy Hasiora realizowane w różnych miejscach w Polsce, kompozycje plenerowe, pomniki, wtedy też miały miejsce pierwsze wystawy zagraniczne. Artysta zmarł w 1999 roku, ale do dziś Muzeum Tatrzańskie prezentuje ponad 200 prac Hasiora w salach ekspozycyjnych w jego autorskiej galerii, a jego dzieła oglądać można również w wielu innych muzeach i galeriach polskich i zagranicznych.

Talent biegowy – mało znane oblicze Władysława Hasiora

Władysław Hasior w latach studenckich regularnie trenował biegi, a dzięki stypendium sportowemu mógł pozwolić sobie na kontynuację studiów na warszawskim ASP. Treningi i zawody na różnych dystansach mobilizowały artystę do rozwijania kondycji sportowej. Pierwszy rekord na dystansie 5 km ustanowił w Krakowie, w lipcu 1953 roku z czasem 15:37. Sam artysta tak wspominał krakowskie zawody: oszczędzam się na finisz. Nikt z przeciwników „siedzących mi na plecach” nie atakuje. Tempo za słabe na dobry czas, a za ostre na możliwości moich przeciwników swoje zrobiło, są zmęczeni. 400 m finiszem uciekam ostatecznie, nikogo nie słyszę za plecami. Jestem I na mecie czasem 15:37” zdobywam nowy rekord życiowy, który jest również rekordem AZS. Jestem Akademickim Mistrzem Polski.

Także w karierze biegowej Władysław Hasior był niezwykle ambitny i wymagający względem siebie i swojej kondycji sportowej. Już kilka dni po zawodach krakowskich przyszedł czas na nowy rekord ustanowiony w Gdańsku-Wrzeszczu z czasem 15:34, choć przyjęta taktyka nie satysfakcjonowała biegacza: mój rekord życiowy (i akademicki) poprawiłem (5000 m 15.34), ale uczucie niezadowolenia jest mocne. Po biegu czuję się świetnie, mocne postanowienie solidniejszej pracy nad kondycją szybkościową.  Nowy i najlepszy rekord życiowy udało się utrzymać także w Warszawie podczas Lekkoatletycznych mistrzostw Warszawy.

Czuję w nogach gaz! IV Bieg Hasiora i Wirtualny Międzynarodowy Bieg Hasiora

Bieg Hasiora, który Muzeum Tatrzańskie 19 września organizuje już po raz czwarty, upamiętnia sportową naturę Władysława Hasiora. Inspiracją dla organizacji wydarzenia była lektura pamiętników artysty, a inicjatywa poprowadzenia biegu na dystansie 5 km podyktowana została biegowym rekordem życiowym ustanowionym przez artystę w 1953 roku. Udział w biegu na krótkim dystansie zachęca do sprawdzenia własnych sił a charakter trasy poprowadzonej prawie cały czas w dół umożliwia ustanowienie wielu rekordów, tych życiowych i indywidualnych. Wydarzenie organizowane dla uczczenia pamięci Władysława Hasiora jest okazją dla poznania ponadczasowej twórczości artysty, która zakorzeniona na granicy różnych gatunków sztuki fascynowała i szokowała oraz była przedmiotem licznych dyskusji, wykraczających także poza granice Polski. Realizacje przestrzenne Władysława Hasiora powstały m.in. w Argentynie, Danii, Szwecji, artysta brał udział w Biennale Sztuki w Wenecji oraz w Biennale Rzeźby Plenerowej w Montevideo. Ekspozycje prac Hasiora organizowane były w różnych miastach na świecie, m.in. w Paryżu, Moskwie, Berlinie, Sztokholmie. Do twórczości zagranicznej Władysława Hasiora nawiązuje z kolei wirtualny bieg, w którym zawodnicy mogą wziąć udział między 12 a 26 września bez względu na miejsce zamieszkania. Rejestrując w aplikacji wyposażonej w GPS trasę, przebytą marszem lub biegiem na dystansie 5 km, uczestnicy mogą przyłączyć się do upowszechniania spuścizny artysty łącząc sferę kultury i sztuki z duchem sportu.

Muzeum Tatrzańskie zachęca wszystkich, biegających i spacerujących, do odkrywania postaci Władysława Hasiora i zgłębiania tajemnic jego twórczości poprzez udział w biegu tradycyjnym lub wirtualnym.

Galeria Hasiora – dom artysty i meta Biegu Hasiora

Nieprzypadkowo trasa biegu organizowanego w Zakopanem poprowadzona jest z Kuźnic do Galerii artysty, po drodze natomiast znajduje się jeden z pomników autorstwa Władysława Hasiora – Prometeusz Rozstrzelany. Pomnik upamiętnia partyzantów rozstrzelanych z rąk hitlerowców na Wielkiej Polanie Kuźnickiej w 1944 roku. Meta biegu przewidziana jest z kolei w autorskiej galerii prac artysty. Galeria Władysława Hasiora, dziś jedna z jedenastu filii Muzeum Tatrzańskiego, była miejscem wyjątkowym o potrójnej funkcji: pracowni, mieszkania artysty oraz galerii jego prac. Przestrzeń ta od zawsze tętniła życiem, przyciągając zarówno artystów jak i publiczność. Sam Władysław Hasior organizował spotkania w tzw. świetlicy powiatowej, podczas których prezentował slajdy i opowiadał o sztuce, o kulturze, o źródłach inspiracji oraz dzielił się obserwacjami otaczającej go rzeczywistości. Inspirując się historią, mitologią, literaturą, ludowością stworzył sztukę prowokującą intelekt, która przede wszystkim zachęcała do trenowania wyobraźni.

W Galerii prowadzonej dziś pod opieką Muzeum Tatrzańskiego prezentowane są przede wszystkim asamblaże, sztandary i wiele innych prac artysty. Raz do roku Galeria emanuje także sportową energią zawodników uczestniczących w Biegu Hasiora.

Bieg Hasiora to wydarzenie sportowo-kulturalne zachęcające przede wszystkim do aktywności na świeżym powietrzu i upowszechniające zdrowy styl życia. Dodatkowo, poprzez udział w biegu, którego trasa poprowadzona jest ulicami Zakopanego z Kuźnic do Galerii Hasiora, biegacze mają możliwość zapoznania się z twórczością Władysława Hasiora i obcowania z jego sztuką, natomiast udział w wirtualnym biegu pozostawia możliwość kreatywnego poszukiwania śladów twórczości artysty w innych miejscach, poza Zakopanem, w Polsce i na świecie.