Żywioł Folkloru 11

Tradycyjnie pierwszego dnia festiwalu przy Oczku Wodnym na Krupówkach została otwarta plenerowa wystawa fotograficzna “Żywioł folkloru 2019”. Zobaczyć można na niej zwycięskie fotografie nadesłane w ramach szóstej edycji konkursu, który odbywał się w czasie 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Ukazują one piękno folkloru górali z różnych regionów świata. W kategorii dziennikarzy i fotoreporterów zwyciężył Tomasz Osuchowski z Zakopanego, a wśród festiwalowej publiczności Sylwia Żołądek ze Szczecina. W tym roku, podczas 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich również została ogłoszona kolejna, już siódma edycja konkursu. Każdy może spróbować swoich sił i uchwycić w kadrze kolorowe roztańczone zespoły z całego świata. Do udziału zapraszamy publiczność oraz akredytowanych przy Festiwalu dziennikarzy i fotoreporterów. Zdjęcia należy nadsyłać w terminie od 1 do 30 września 2021 r. Nagrodzone prace prezentowane będą podczas kolejnej edycji Festiwalu.

W czwartek w Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór odbyło się otwarcie wystawy fotografii Jerzego Z. Kosiuczenko, zatytułowanej „Portret Folkloru Świata. Moje spojrzenie”. Pan Jerzy od wielu lat wiernie towarzyszy z aparatem fotograficznym w ręku Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Swoje zamiłowanie do folkloru i ludzi, a także do odkrywania pasji, energii i emocji, które kryją się w ich spojrzeniu, zamyka w niesamowitych kadrach, które zdobią naszą festiwalową galerię. Pana Jerzego zwykle spotkać można za sceną, na zapleczu. Nigdy nie robi portretowych zdjęć z zaskoczenia, musi nawiązać najpierw więź z fotografowaną osobą. Ma to potem wyraz w wymownym spojrzeniu, uśmiechu lub innych emocjach malujących się na twarzach. Właśnie cała ta paleta emocji bohaterów uwiecznionych na fotografiach pana Jerzego ujrzała światło dzienne. Ci, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w wernisażu, mogą obejrzeć wystawę “Portret Folkloru Świata” do końca sierpnia w Centrum Kultury Rodzimej, Willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27.

Czerwony Dwór 8

W Czerwonym Dworze poznaliśmy także laureatów jubileuszowego 50. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. Konkurs jest imprezą towarzyszącą Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich. W kategorii wierszy pisanych gwarą pierwsze miejsce zajęła Wanda Szado-Kudasikowa. Natomiast w kategorii wierszy pisanych językiem literackim zwyciężyła Anna Piliszewska. Pełną listę laureatów przesyłam w załączeniu.

Patron konkursu Tadeusz Staich był pisarzem, dziennikarzem, działaczem i honorowym członkiem Związku Podhalan, a także działaczem PTT i PTTK, przewodnikiem tatrzańskim i redaktorem naczelnym „Życia Zakopiańskiego”. W 1972 r. jako prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego był inicjatorem konkursu literackiego na wiersz o tematyce górskiej, któremu z czasem nadano jego imię.

mat. prasowy