nx2a1354 fot piotr drozdzik 2015NOWY TARG. Pandemia zmieniła nam warunki funkcjonowania, dotknęła też najbardziej kolorowego i wdzięcznego festiwalu w Małopolsce – Święta Dzieci Gór. 28. Jego edycja została przeniesiona na ten rok. Koncert finałowy – z udziałem m.in. Trebuniów-Tutków i Joszki Brody, odbędzie się 24. lipca o godz. 19.00 w nowosądeckim Amfiteatrze. Ale i w Nowym Targu będzie można poczuć czar tej imprezy – dzięki multimedialnej estradzie.

Stanie ona w piątek 23. lipca, o godz. 17.00, w parku im. Adama Mickiewicza, umożliwiając oglądanie nagrań najciekawszych tegorocznych programów 28. ŚWIĘTA DZIECI GÓR w Małopolsce. Multimedialna Estrada to jedna z atrakcji towarzyszących pandemicznej wersji festiwalu.

Festiwal jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie - podczas wspólnej zabawy - zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników – przypominają organizatorzy z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Tegoroczny festiwal będzie się różnił od poprzednich tak, jak różni się cały nasz sposób funkcjonowania w stosunku do czasów sprzed wirusa. Sytuacja epidemiczna jest jeszcze na tyle niepewna, że nie możemy gościć w Nowym Sączu naszych zagranicznych uczestników. Tym bardziej, że część z nich pochodzi z regionów, gdzie właśnie teraz pandemia zbiera okrutne żniwo. Będą oni jednak z nami dzięki zdobyczom techniki. Przekażą nam swoje przesłanie, zaprezentują barwne i egzotyczne programy. Ponieważ jednak idea „kamrackości” jest dla tego festiwalu najistotniejsza, zaprosiliśmy wyjątkowo do Nowego Sącza zespoły z innych regionów Polski. Będą one tworzyć pary festiwalowe z karpackimi gospodarzami.

swdzgor21

W ostatnich miesiącach dominującą emocją, którą przeżywa większość ludzi na świecie, jest niepokój. Pandemia zaraziła nim wszystkie kontynenty w równym stopniu, jak zaraża sam wirus. A niepokój - o życie, bezpieczeństwo i o to, jaki będzie świat „po” - męczy bardziej, niż wszelkie obostrzenia. Nikogo nie pozostawia obojętnym i nie daje wytchnienia. Naturalnym jest, że instynkt przetrwania skłania nas do poszukiwania antidotum, ulgi, nadziei. I tu z pomocą przychodzi kultura.

Nasze zaproszenie do udziału w artystycznym spotkaniu dzieci gór świata otwiera przed Państwem wyjątkowy potencjał. W dzieciach mieszka szczerość, ufna otwartość, a z oczu wyziera im … przyszłość. 27 minionych edycji nauczyło nas, że to dziecięce spotkanie, podczas którego świętowane są najbliższe człowiekowi, lokalne i tradycyjne kultury, niesie nadzwyczajną dawkę energii. Dobrej energii. Takiej, która emanuje witalnością, porusza serce i buduje ducha. Takiej, która łączy małych artystów folkloru z publicznością budując niepowtarzalną, wielokulturową wspólnotę.

„Dziecięca przyjaźń buduje pokój świata dorosłych”. Uczestnictwo w festiwalowych wydarzeniach na żywo i online pozwoli nam poczuć energię tej przyjaźni, uradować i ukoić serca. Jednym słowem: pokój - najlepszym antidotum na niepokój.

img 9336 fot piotr drozdzik 2016

W 28. Święcie Dzieci Gór biorą udział m.in. kapela góralska „Jutrzenka”, „Mali Jurgowianie” i  „Małolipnicanie”.

  1. lipca multimedialna estrada zagości:

- o godz. 14.00 w Bukowinie Tatrzańskiej (teren przed Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy”)
- o godz. 17.00 w Nowym Targu (Park im. Adama Mickiewicza)
- o godz. 20.00 w Krościenku nad Dunajcem (Amfiteatr Pod Wierzbą)

Wszędzie tam - wstęp wolny.

Fot. MCK Sokół w Nowym Sączu, Piotr Droździk