Storm at Trango GroupNOWY TARG. 40. edycja Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski” prosiła się o retrospektywne wspomnienie. Tak też przy jubileuszu zorganizował wystawę Miejski Ośrodek Kultury.

Przy wschodniej ścianie ratusza, na płycie rynku, stanęły plansze z fotografiami nagrodzonymi w Konkursie zainicjowanym po śmierci patrona, zwanego „błędnym rycerzem fotografii wysokogórskiej”, przez Jolantę Dylewską. Niegdysiejsza pracownica MOK-u i pomysłodawczyni Konkursu to dziś znacząca postać w świecie reżyserów i operatorów filmowych. A Konkurs dożył swego 40-lecia, zataczając coraz szersze kręgi, trzymając niezmiennie wysoki poziom i trwając nawet w pandemicznym czasie.

Tyle, że plon ubiegłorocznej, 40 edycji, został pokazany dopiero teraz. Przebudowa MOK-u oczywiście uniemożliwiła zorganizowanie większej wystawy. Dlatego efektowną retrospektywę prac można teraz oglądać na rynku, natomiast jubileuszowej ekspozycji i aktualnym laureatom udzieliła gościny Galeria BWA „Jatki”, Oddział Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”. Otwarcie przeniosło się z rynku do Galerii, gdzie czekał poczęstunek i grała muzyka „Hyrnych”.

P3830721

- Są to fotografie z archiwum MOK-u, z pierwszego dwudziestolecia Konkursu - mówił przy wernisażu Stanisław Krzak, kurator Konkursu. - Niektóre mają prawie 40 lat. Konkurs trwa, ma się dobrze, w tej chwili organizujemy już 41. edycję. Mamy całą stertę nadesłanych prac. Mam nadzieję, że sytuacja w kraju i na świecie o tyle się zmieni, że będziemy mogli w normalnych warunkach otworzyć tę 41. wystawę.

P3830666

Przez te lata od skali regionalnej Konkurs rósł do rangi prestiżowej, międzynarodowej imprezy. Od 2005 roku odbywał się pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. Pod jej auspicjami odbyło się już 15 edycji. Minutą ciszy uczczona została pamięć zmarłego w marcu prezesa Fotoklubu RP Mieczysława Cybulskiego, który wiele lat przewodniczył konkursowemu jury. Na wernisażu pojawił się natomiast inny jego członek, Marcin Bawiec. Prócz FIAP, patronatem obejmują Konkurs Fotoklub RP, marszałek i wojewoda małopolski oraz burmistrz Nowego Targu.

W 40. edycji I nagrodę, Złoty Medal FIAP zdobył utytułowany już fotografik Tomasz Przechodzień, za zdjęcia szczytów Karakorum. Laureat Srebrnego medalu FIAP to Przemysław Kruk, któremu było dane uchwycić impet schodzącej lawiny. Brązowy Medal FIAP przypadł Januszowi Wojcieszakowi, za pełne mglistej tajemniczości zdjęcia zwietrzałych skał. Drugą jego pracę – jury uhonorowało Złotym Medalem Fotoklubu RP. Jemu też przypadł zaszczytny tytuł „Best Author”. Srebrny Medal Fotoklubu nagrodził urokliwe zdjęcie Matterhornu wykonane przez Arkadiusza Dubaja, a Brązowy Medal – zdjęcie Michała Kasperczyka z Dolomitów. Nagrodą Burmistrza Nowego Targu cieszy się Jan Zych, autor pracy „Kopki w Pieninach”.

Co ciekawe – większość nagrodzonych i wyróżnionych prac to fotografie czarno-białe lub prawie monochromatyczne. Świadczy to, że jurorzy – w sunderlandowym duchu – najwyżej cenią graficzne walory pierwszej, szlachetnej fotograficznej techniki.    

P3830706

- Jestem fotografem amatorem i dzięki chodzeniu po górach zacząłem fotografować – przyznał jedyny przybyły na wręczenie nagród laureat, Arkadiusz Dubaj z Orzesza na Śląsku, zdobywca Srebrnego Medalu Fotoklubu RP.  - Każde góry inaczej mnie fascynują. Mam blisko w Beskidy, Sudety też są piękne, ale z naszych gór - chyba najbardziej Tatry. Do tego dochodzą wyjazdy zagraniczne, np. w Alpy. A Konkurs jest takim zwieńczeniem podróży i wycieczek. Człowiek sobie przypomina zdobywanie gór. Czasem jest to niełatwe, bo trzeba wyjść wcześnie rano, dojść gdzieś. Najładniejsze światło jest bowiem nad ranem. Albo wieczorem. Wtedy trzeba wstać w nocy, gdzieś dojechać, być już wysoko o wschodzie słońca. Chyba, że ktoś ma szczęście i w ciągu dnia chmury przechodzą, słońce oświetli skałę i można wyciąć kawałek krajobrazu.

By obejrzeć efekty górskich zauroczeń i fotograficznych przygód – zatrzymajmy się zatem przy ratuszu i wstąpmy do Galerii, ale tam w grupach nie większych niż 10-osobowe.   

Wernisaż:

{gallery}ania/fotografia/Sunderland_21_wernisaż{/gallery}

Fot. Anna Szopińska

Wybrane na wystawę nagrodzone prace z 20 lat:

{gallery}ania/fotografia/Sunderland_21_wernisaż/Sunderland_21_prace_z_20_lat{/gallery}

Fot. MOK Nowy Targ

Prace nagrodzone w 40. edycji:

{gallery}ania/fotografia/Sunderland_21_wernisaż/Sunderland_21_prace_z_20_lat/Sunderland_40_edycja_21{/gallery}

Fot. MOK Nowy Targ