2021 07 08 Koncert w Atmie Muzeum Karola Szymanowskiego5141

„Karol z Atmy. Siła muzyki. Dźwięk i słowo” - pod takim tytułem rozpoczął się cykl koncertów w Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem.

Publiczność zgromadzona w ogrodach Atmy mogła wysłuchać wspaniałego recitalu fortepianowego w wykonaniu młodej artystki, studentki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Gabrieli Lasoty.

- Karol Szymanowski bardzo mocno podkreślał wagę sztuki i dźwięków w rozwoju człowieka. Twierdził, że dzięki słuchaniu muzyki ludzie stają się lepszymi. Mówił o muzyce polskiej, że „niech będzie narodową, lecz nie prowincjonalną”. Chciał ją pokazywać w jak najszerszym kręgu kultury nie tylko Polski, ale też Europy i Świata. Mawiał, że „to muzyka ma największą ilość odżywczych witamin” - tłumaczy tytuł cyklu koncertów Małgorzata Janicka-Słysz kurator ds. programowych Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma.

Przybyli do ogrodów Atmy mogli usłyszeć:

  • Grande Polonaise - Antoni Kątski,
  • Nokturn H-dur; As-dur; e-moll - Fryderyk Chopin,
  • Sonata fortepianowa e-moll - Edvard Grieg.

Dzisiejszy (8 lipca) koncert, to w Atmie, to początek całego cyklu. Raz w miesiącu w Atmie będzie można posłuchać wspaniałych utworów, a finałem będzie wielki koncert fortepianowy i kwartetu smyczkowego w 139-urodziny Karola Szymanowskiego 3 października.

fot. Marcin Szkodziński