festiwal koled giewont

Już w Wigilię, o godz. 23.20 koncertem kolęd i pastorałek w wykonaniu Parafialnego Regionalnego Zespołu „Giewont” rozpocznie się w Zakopanem XII Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył”. Inauguracyjny koncert zobaczyć można będzie na żywo w Sanktuarium Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik przy ul. Piszczory 13 oraz on-line na www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-koled/ oraz profilach społecznościowych Miasta Zakopane.

 Parafialny Regionalny Zespół „Giewont” założony został w 1981 roku przez ówczesnego proboszcza olczańskiej parafii pw. Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik – księdza Jana Kowalika. Był pierwszym na Podhalu w czasach komunizmu regionalnym zespołem „parafialnym”. Swoim śpiewem i muzyką ubogacał liturgie Mszy Św. oraz wspierał budowę kościoła na Olczy. W swoim repertuarze miał opracowane kilka programów artystycznych, z którymi występował na licznych wyjazdach krajowych oraz zagranicznych. Ważnym wydarzeniem w historii zespołu był występ w Watykanie dla papieża Jana Pawła II. Od 2011 roku zespołem kierują Tomasz Galica, Maria Frączysta-Kukuc i Katarzyna Stachoń-Groblowy.

Obecnie zespół ma na swoim koncie występy krajowe i zagraniczne, a także kilka wydanych płyt o tematyce regionalnej oraz bożonarodzeniowej, jest laureatem licznych konkursów i przeglądów, zdobywcą srebrnej ciupagi 49. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Obok „Giewontu”, który liczy 30 członków, funkcjonuje „Mały Giewont”, w którym tańczy i śpiewa około 70 dzieci.

Serdecznie zapraszamy w ten szczególny wieczór do wsłuchania się w nastrojowe dźwięki góralskich kolęd i pastorałek.

Organizatorem Festiwalu jest Miasto Zakopane, Burmistrz Miasta Zakopane i zakopiańskie parafie.

źródło: UM Zakopane