P3880186NOWY TARG. Ta data łączy w modlitwie i pamięci; każe się pochylić sztandarom w hołdzie tym, których bezimienne mogiły zostały na „nieludzkiej ziemi”.  Znakiem pamięci było wspólne – powiatu i miasta - upamiętnienie kolejnej rocznicy sowieckiej agresji na Polskę, połączone z obchodami Dnia Sybiraka.

Msza św. w kościółku św. Anny na nowotarskim cmentarzu, celebrowana przez dwóch proboszczów – ks. Zbigniewa Płachtę z parafii św. Katarzyny oraz ks. Henryka Paśkę, kapelana Armii Krajowej, w oprawie muzycznej Chóru „Gorce” - zgromadziła imponującą liczbę pocztów sztandarowych szkół, przedstawicieli Rodziny Katyńskiej, parlamentarzystów, służb mundurowych, Solidarności, Związku Podhalan, Rycerzy Kolumba, Grupy Mieszkańców PAMIĘĆ, Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów, harcerzy, także władze samorządowe.   

P3880174

Prócz Hymnu i Roty, zabrzmiał, jak zwykle, przejmujący Marsz Sybiraków. Wspomnienie objęło żołnierzy kampanii wrześniowej, ofiary sowieckiej napaści na Polskę; pomordowanych w Katyniu, Miednoje, Kozielsku, Charkowie, Ostaszkowie, Lwowie i innych miejscach zagłady; zesłańców Sybiru i Kołymy; pochowanych w bezimiennych grobach; bohaterów walk o Narwik, Tobruk, Monte Cassino; wszystkich, którzy nie wrócili z zesłań, frontów i łagrów; oddali życie w wojennej zawierusze i za niepodległy byt Polski po zakończeniu wojny.

P3860744

Symboliczna kwatera katyńska na cmentarzu to miejsce, które kryje ziemię z miejsc ludobójstwa dokonanego na ok. 22 tysiącach polskich jeńców po 17. września 1939 roku.   

Fot. Anna Szopińska  

{gallery}ania/historia/17._września_21{/gallery}