Palace2111ZAKOPANE. Z inicjatywy zakopiańskiego Oddziału Związku Podhalan, proboszczów z Zakopanego i Nowego Targu oraz kilku stowarzyszeń, 6. lipca o godz. 18.00, w sali Kina Giewont (ul. Kościuszki 4) odbędzie się spotkanie z różnymi środowiskami regionu, pod hasłem „Pamięć i troska o Palace Katownię Podhala” .

Ma to związek z powstawaniem w dawnej siedzibie Gestapo, przy ul. Chałubińskiego 7, Muzeum Palace. Ideą lipcowego zgromadzenia jest „prawdziwe i rzetelne ukazanie przebiegu II wojny świtowej na naszym terenie”.

W ostatnim czasie do naszego Oddziału Związku Podhalan zgłaszają się liczne stowarzyszenia i osoby prywatne z pytaniami dotyczącymi tworzonego Muzeum Palace w Zakopanem – piszą inicjatorzy. W związku z tym podjęliśmy się zorganizowania spotkania z różnymi środowiskami regionu, by poszerzyć wiedzę na ten temat.

Palace212

Organizatorzy zaznaczają, że spotkanie odbędzie się zgodnie z przepisami sanitarnymi, z zachowaniem odpowiedniej ilości osób i odległości na sali prelekcyjnej. Dlatego proszą o wysłanie delegacji na spotkanie i dokonanie imiennych zgłoszeń.

Prócz prezesa Zakopiańskiego Oddziału ZP, Marcina Zubka, pod zaproszeniem podpisani są: proboszcz parafii Św. Jadwigi Królowej w Nowy Targu – ks. Henryk Paśko, proboszcz par. Najświętszej Rodziny w Zakopanem – ks. kan. Bogusław Filipiak, Fundacja Rodziny Gacków Fides et Memoria, Nowotarska Grupa Mieszkańców PAMIĘĆ i Stowarzyszenie „Nasze Dzieci Przyszłością Regionu” z Nowego Targu.

Fot. IPN, asz