rajd szaroty

W tym roku już po raz piąty odbędzie się rajd upamiętniający działalność partyzanckiego oddziału założonego przez Wojciecha Duszę "Szarotę". 

 Rajd rozpocznie się w piątek 21 maja 2021 roku o godzinie 8:00 w Zakopanem pod budynkiem Palace ul. Chałubińskiego 7 a zakończy w Nowem Bystrem. 

Trasa rajdu to ponad 12 km. W poprzednich latach brało w nim udział kilkuset uczniów i nauczycieli oraz zaproszeni goście. W tym roku z uwagi na panujące obostrzenia wydarzenie odbędzie się w mocno okrojonym składzie. Trasę rajdu pokonają delegacje:

  1. Gmina Bukowina Tatrzańska - 1 szkoła podstawowa
  2. Gmina Biały Dunajec - 1 szkoła podstawowa
  3. Gmina Czarny Dunajec - 5 szkół podstawowych
  4. Gmina Kościelisko - 1 szkoła podstawowa
  5. Gmina Nowy Targ - 1 szkoła podstawowa
  6. Gmina Poronin - 7 szkół podstawowych
  7. Gmina Zakopane - 1 szkoła podstawowa
  8. Powiat nowotarski - 1 szkoła średnia
  9. Powiat tatrzański - 2 szkoły średnie

Wojciech Dusza "Szarota" to organizator i dowódca pierwszego na Podhalu oddziału partyzanckiego, który podjął zbrojna walkę z niemieckim okupantem i kolaborantami. W wyniku represji od jesieni 1943 roku zabitych zostało wiele osób należących do jego oddziału lub z nim współpracujących.

Wojciech Dusza „Szarota” był pierwszą osobą na Podhalu, która zorganizowała oddział partyzancki, który podjął walkę zbrojną z Niemcami i kolaborantami. Oddział „szaroty” jest stosunkowo nieznany na Podhalu. Dlatego przez takie rajdy chcemy przedstawić młodym ludziom historię tego oddziału i ponad 100 osób, które w wyniki represji zginęły – mówi Zbigniew Sikora, współorganizator rajdu.

źródło: szarota.pl