zdj cie g wne 1620127215GMINA OCHOTNICA DOLNA. Historia Gminy Ochotnica Dolna jest niezwykle bogata w wydarzenia, także i najbardziej tragiczne. Na terenie Ochotnicy i Tylmanowej znajduje się wiele miejsc, które pamiętają czasy I lub II wojny światowej i są związane z zawieruchą wojenną i różnymi kolejami losu. Promocja on-line dwóch poświęconych tym dziejom i miejscom wydawnictw odbyła się w Dzień Flagi.

Miejsca, o których mowa, zostały skatalogowane i szczegółowo opisane w publikacji opracowanej przez dr Dawida Golika i Wojciecha Muleta pt. „Ochotnica i Tylmanowa. Miejsca Pamięci”. Wydawnictwo składa się z czterech rozdziałów: Z dziejów Ochotnicy i Tylmanowej, Bohaterstwo i ofiara, Miejsca szczególne, Ludzie z historią, a zostało wzbogacone mapą gminy Ochotnica Dolna, na której zaznaczono miejsca pamięci. Mapę tę opracował Krzysztof Buczek.

Przedmową opatrzył książkę wójt gminy, Tadeusz Królczyk, zachęcając wszystkich do podróży w głąb duszy Ochotnicy i Tylmanowej – naszych Małych Ojczyzn o wielkiej historii. Recenzentem publikacji jest dr Michał Wenklar.

Wydanie publikacji było możliwe dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju 2020”, na zadanie „Pamięci walczących”. Monografia jest hołdem dla tych, którzy polegli w walkach o wolność i jednocześnie formą pamięci o nich.

W ramach dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury projektu powstała także wystawa historyczna, którą można obejrzeć w wyremontowanym budynku na os. Skałka w Ochotnicy Górnej – siedzibie sztabu 1 Płk. Strzelców Podhalańskich AK. Wystawa prezentuje ważne historyczne miejsca w Ochotnicy i Tylmanowej. Jest formą upowszechniania wiedzy o miejscach pamięci i ofiarach walk o wolność. Zawiera zdjęcia archiwalne, ale także współczesne. Opisy zostały zaczerpnięte ze wspomnianej wcześniej publikacji Dawida Golika i Wojciecha Muleta. Na tytułowej planszy zamieszczony został wiersz lokalnej poetki Stanisławy Gołdyn pt. „Hołd partyzantom”.

zdj cie g wne 1 1611870162

Narodowy Dzień Flagi był równocześnie dniem promocji dwóch publikacji dotyczących tutejszych miejsc pamięci i grobów wojennych. Opowiadali o nich obaj autorzy, a wójt Tadeusz Królczyk zapraszał do poznania tej części regionu od zupełnie innej strony. Transmisję z promocji (z możliwością zadawania pytań na czacie) można było oglądać na FB gminy.

Podczas tego spotkania uwaga była skupiona przede wszystkim na książce „Ochotnica i Tylmanowa. Miejsca Pamięci”. Natomiast druga publikacja tych samych autorów: „Ocalić od zapomnienia. Groby wojenne w Ochotnicy i Tylmanowej” – jak zapowiadał wójt - będzie szerzej omawiana i promowana jesienią. Obie zostały wydane przez gminę w zeszłym roku.

5. maja rozpoczęła się natomiast dystrybucja tych książek. Po ich odbiór mieszkańcy mogą się zgłaszać do Wiejskich Ośrodków Kultury w gminie oraz do Gminnej Biblioteki Publicznej i jej filii. W WOK-ach, przy okazji odbioru publikacji, można obejrzeć wystawy historyczne.

7

Harmonogram odbioru wygląda tak:

5 – 7. maja i 10 – 11. maja

- Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej (godz. 17.00 – 20.00)

- Biblioteka Publiczna – Filia w Tylmanowej (w godz. pracy biblioteki)

12 – 14. maja i 17 – 18. maja

– Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Dolnej (godz. 18.00 – 21.00)

- Gminna Biblioteka Publiczna w Ochotnicy Dolnej  (w godz. pracy biblioteki)

19 – 21 maja i 24 – 25 maja

– Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej (godz. 16.00  – 19.00)

- Biblioteka Publiczna – Filia w Ochotnicy Górnej (w godz. pracy biblioteki)   

 Istnieje też możliwość wysyłki publikacji. Koszty wysyłki pokrywa adresat. Prośbę o wysłanie publikacji i adresy do wysyłki należy przesyłać na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pamięć historii

Informacje i fot. - Urząd Gminy Ochotnica Dolna opr. asz