niezlomkwesta21ZAKOPANE – NOWY TARG. W 100 miejscowościach Polski, przez wszystkie niedziele marca, będzie kwestować ponad 1.000 wolontariuszy Fundacji NIEZŁOMNI im. Zygmunta Szendzialarza „łupaczki”. Kwesta to czyn na rzeczekshumacji i identyfikacji Żołnierzy Wyklętych.

 Wolontariusze prowadzący zbiórkę pojawią się dzisiaj w okolicy kościoła pw. Najświętszej Rodziny na Krupówkach w Zakopanem (w godzinach 9.00 do 12.00) oraz w okolicy kościoła pw. św. Katarzyny w Nowym Targu (od godz. 14.30 do 16.00).

Środki zebrane podczas wcześniejszych kwest zostały przeznaczone na identyfikację genetyczną osób ekshumowanych na „Łączce” w kwaterze „Ł” cmentarza powązkowskiego. Na „Łączce” leży elita żołnierzy, którzy podjęli  zbrojny opór wobec niemieckiej i sowieckiej okupacji i są dziś wzorem oddania Polsce bez reszty.

Główne cele ich wydatkowania to:

  • prace poszukiwawcze, ekshumacyjne i identyfikacyjne na terenie dawnej i obecnej Polski
  • projekt informacji genetyczne i historycznej
  • tworzenie Internetowej Bazy Podziemia Niepodległościowego
  • propagowanie wiedzy o Zbrojnym Podziemiu Niepodległościowym w Polsce

Jak podkreśla Fundacja NIEZŁOMNI - teren dawnej i obecnej Polski to setki "Łączek". Ofiary terroru komunistycznego zamordowane  pod koniec i po wojnie to, według różnych szacunków, od 70 do 150 tys. osób. 

Najwyższym obowiązkiem Narodu Polskiego  jest uhonorowanie jego najmężniejszych synów i córek. Obecni przedstawiciele Państwa Polskiego, niestety, niedostatecznie wypełniają swój obowiązek, dlatego wyręczyć ich musi Naród poprzez publiczną zbiórkę pieniędzy – czytamy na stronie Fundacji.

Jej symbolem jest pierścień, który Został odkryty przy jednym z tysięcy zamordowanych strzałem w tył głowy. Położenie pierścienia na wysokości mostka wskazywało jednoznacznie na to, że został połknięty przed egzekucją.

niezlomkwesta212

Idący na śmierć człowiek, w chwili najcięższej próby, podjął ostatni w swoim życiu wysiłek by ocalić przed profanacją i przekazać dalej, to co było dla niego tak cenne, symbol miłości do Ojczyzny – piszą inicjatorzy kwesty. Wypełniła się wola Niezłomnego skazańca, wbrew woli katów przekazał znak przyszłym pokoleniom; zwyciężył, przekazując nam jednocześnie obowiązek, któremu był wierny – chronić Polskę.

Już w najbliższych tygodniach mają być realizowane kolejne zaplanowane prace badawcze.

Fot. Fundacja NIEZŁOMNI