Jak przekazują panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rzepiskach kołoc to tradycyjna potrawa, wypiekana przez ich babki i prababki. Dawniej zwany grulokiem, jak łatwo się domyślić ma w sobie ziemniaki. Co jeszcze? Zobaczcie.
Brak dostępu do różnego typu produktów spożywczych, nadmiar obowiązków, brak możliwości zakupów powodował, że kobiety piekły ciasto drożdżowe i kołoca tylko od święta i na święta. Co sobotę na niedzielę wypiekały świeży chleb. Nie piekły ciast tak jak dzisiaj. Położenie Rzepisk (daleko do większej miejscowości) powodowało, że kobiety piekły w domu tylko z takich produktów jakie miały w domu. Ewentualnie dokonywany sąsiedzkiej wymiany np. jajko za kakao - tłumaczą gospodynie z Rzepisk. Teraz o produkty już zdecydowanie łatwiej, ale tradycyjne potrawy w dalszym ciągu pojawiają się na ich stołach.
Kołoc
Składniki:
20g drożdży
1 łyżka cukru
300ml wody letniej
500g mąki
szczypta soli
2kg ziemniaków
3 jajka
3/4 szk. cukru
200g masła (lub margaryny)
Wykonanie:
Przygotowujemy zaczyn drożdżowy, do którego następnie dodajemy mąkę i sól. Wyrabiamy energicznie ciasto i odstawiamy je do wyrośnięcia.
W tym czasie ugotowane i przestudzone ziemniaki mielimy, przepuszczamy przez praskę lub dokładnie tłuczemy.
Dodajemy jajka, cukier, rozpuszczoną margarynę. Wszystkie składniki mieszamy.
Ciasto chlebowe wykładamy na blaszkę, przykrywamy przygotowanymi ziemniakami. Pieczemy około 40 minut w temperaturze 180°C.
fot: Koło Gospodyń WIejskich w Rzepiskach