P3880271NOWY TARG. Dariusz Popiela z Nowego Sącza – założyciel Fundacji „Ludzie, nie liczby”, na 7. listopada zapowiada odsłonięcie na nowotarskim kirkucie pomnika upamiętniającego prawie 3 tysiące ofiar Holocaustu, z Nowego Targu, Szczawnicy i innych miejscowości Podhala.

Kolejny raz na żydowskim cmentarzu pracowało z jego inspiracji kilkudziesięciu kadetów z mundurowego LO wraz ze swoimi nauczycielami. Inicjator porządkowania miejsca wiecznego spoczynku i masowych rozstrzeliwań dokonywanych przez okupanta w 1942 roku, jest wdzięczny za pomoc tylu młodych rak. A dla kadeckiej młodzieży każda taka akcja to równocześnie poznawanie najtragiczniejszych kart wojennej historii.

P3920145

Ma ona przy tym okazję, by poczuć satysfakcję z wolontariackiej pracy i uczestniczenia w dziele, które pozwoliło wcześniej odmienić wygląd cmentarzy żydowskich w Grybowie, Krościenku, Czarnym Dunajcu, a teraz zmienia oblicze nowotarskiego kirkutu.

P3920207

W uroczystym odsłonięciu pomnika będzie oczywiście uczestniczyła mundurowa młodzież wraz z pocztem sztandarowym Szkoły, zaciągając też honorową wartę. 

Fot. z archiwum Szkoły

{gallery}ania/Venulet/sprzatanie_kirkutu_27_października_21{/gallery}