k15NOWY TARG. Wszyscy uczniowie mundurowego LO wykonywali prace porządkowe na nowotarskim kirkucie. Grabili liście, czyścili macewy, przewozili taczkami kamienie. I nie jest to ostatnia ich aktywność w tym miejscu wiecznego spoczynku oraz masowej zagłady.

W minionym roku szkolnym  kadetów z Prywatnego LO dla Młodzieży w Nowym Targu odwiedził Dariusz Popiela – wybitny sportowiec, który jest też społecznikiem mocno zaangażowanym w przywracanie pamięci o ofiarach Holocaustu, w dialog międzykulturowy i międzywyznaniowy.

Poruszeni tym, co usłyszeli wtedy o działalności słynnego nowosądeczanina, kadeci postanowili pomagać w pracach porządkowych kirkucie. W drugiej dekadzie października mieli okazję spełnić te obietnice. Ich prace na cmentarzu zostały poprzedzone krótkim wykładem Dariusza Popieli na temat nowotarskiego kirkutu i losu Żydów zamieszkujących Podhale podczas II wojny światowej.

Kadeci wyczyścili z porastającej trawy oraz umyli kamienie jednej z mogił, w których pogrzebano rozstrzeliwanych Żydów. Wozili również grys na drugą mogiłę zbiorową, która kryje szczątki 200 rozstrzelanych osób.

k29

Inicjator porządkowania kirkutu opowiadał, że dysponuje relacjami esesmana biorącego udział w egzekucjach w Nowym Targu oraz jego rysunkami, wskazującymi, gdzie dokładnie znajdują się doły śmierci, gdzie ustawiony był stolik, na którym Niemcy zapisywali dane osób rozstrzeliwanych i podczas egzekucji stał spożywany przez nich alkohol.

Po godzinach spędzonych na pracy w miejscu pamięci, kadeci wrócili do Szkoły, usatysfakcjonowani, że mogą pomóc dziele w zapoczątkowanym przez założyciela Fundacji „Ludzie, nie liczby”. Mocno przeżyli spotkanie z nim i wykonane roboty, a oczyma wyobraźni widzieli ogrom tragedii, jaka rozegrała się tutaj za sprawą okupanta. 

Jeszcze raz w październiku wolontariusze w mundurach odwiedzą cmentarz i dokończą prace, a w pierwszej dekadzie listopada będą uczestniczyć w oficjalnych uroczystościach, jakie odbędą się na cmentarzu w związku z odsłonięciem tablic upamiętniających 2500 nazwisk Żydów - mieszkańców Podhala - zamordowanych przez Niemców w latach II wojny.

Fot. z archiwum Szkoły

{gallery}ania/Venulet/sprzatanie_kirkutu_październik_21{/gallery}