243920046 603660221046490 5409840420958156763 nNOWY TARG. Po tygodniu od wizyty I i II klas mundurowych nowotarskiego Prywatnego LO dla Młodzieży w Jurczycach – podkrakowskiej, rodzinnej wsi gen. Józefa Hallera, z rewizytą do kadetów przybył pan Adam Woźniczka, kustosz pamięci legendarnego dowódcy i wielkiego patrioty.

W jurczyckim majątku pierwszo- i drugoklasiści zwiedzali bogatą w cenne eksponaty izbę pamięci generała (urządzoną w domu pana Adama) oraz dworek, gdzie przyszedł on na świat.

Zaproszenie kustosza i przewodnika po Jurczycach do Szkoły wynikło stąd, że również III klasy chciały zdobyć więcej informacji o świetlanej dla polskiej historii postaci i poznać ciekawe szczegóły życia generała.   

Pan Adam – teraz już przyjaciel Liceum - ubrany w replikę munduru generała Hallera, prezentował cząstkę swoich muzealnych zbiorów: przedmioty codziennego użytku i pamiątki.

Dość wspomnieć o złotych piórach, które generał dostał od Polonii amerykańskiej, przeznaczając je na leczenie rannych żołnierzy czy krzyżu, jaki stał na jego biurku, wykorzystywany podczas nabożeństw z udziałem generała.

Kadeci mogli oglądać szablę generała, laskę używaną po wypadku drogowym, kaburę od pistoletu, pas od munduru i wiele, wiele innych artefaktów związanych z postacią naszego bohatera.

Oczywiście nie tylko te unikatowe zbiory wzbudziły wielkie zainteresowanie młodzieży. Najważniejsze były bowiem relacje pana Adama, dotyczące życia dowódcy i jego wojskowej kariery. Kadeci mogli poznać  epizody z życia generała, o których nie wspomina żadna encyklopedia ani oficjalne opracowanie.

Fot. z archiwum Szkoły

{gallery}ania/Venulet/Adam_Woźniczka_w_szkole{/gallery}