IMAG5532NOWY TARG – UKRAINA. Kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu kolejny raz wysłali książkowy prezent zaprzyjaźnionej szkole w Żytomierzu na Ukrainie. 

Podczas jednego z wyjazdów zorganizowanych dla laureatów ogólnopolskiego konkursu historycznego pod auspicjami Komendy Głównej Policji i Instytutu Pamięci Narodowej "Policjanci w służbie historii", kadeci gościli m.in.  w jednej z żytomierskich szkół. Właśnie do tej placówki uczęszczają  dzieci z zamieszkujących tam polskich rodzin.  Podczas wspaniałego występu, jaki dla nich przygotowała polonijna mniejszość oraz podczas wspólnych rozmów, nawiązała się nić przyjaźni pomiędzy uczniami.

IMAG5494

W trakcie rozmów kadeci dowiedzieli się, że nasza mniejszość boryka się z trudnościami w zdobywaniu książek wydanych w języku polskim dla najmłodszych dzieci. Po powrocie z edukacyjnego wyjazdu kadeci zebrali w Szkole kilkadziesiąt książek, które zostały wysłane do działu polskiego biblioteki szkolnej w Żytomierzu. Jak poinformowała w późniejszej korespondencji nauczycielka z Żytomierza, Pani Wiktoria, książki te były niemal rozchwytywane przez najmłodszych, którzy pragną języka polskiego używać w domu, wśród rodziców i rodzeństwa, a także w szkole, na lekcjach języka polskiego https://www.nowytarg.edu.pl/galeria/17/echa-wyjazdu-kadetow-na-ukraine ).

IMAG5500

Od czasu wyjazdu minęło już kilkanaście miesięcy i nasi kadeci ponownie zapragnęli wspomóc najmłodszych Polonusów na Ukrainie drukowanym słowem w ojczystym języku, wysyłając im kilkadziesiąt książek. Nie był to wszakże jedyny prezent dla nich. W trudnym okresie związanym z pandemią wirusa COVID-19, kadeci dołożyli do paczki kilkaset maseczek ochronnych, zakupionych dzięki datkom zebranym w ramach wolontariackiej akcji.

Fot. z archiwum Szkoły